Jeśli myśl o inwestycjach Cię przeraża lub czujesz, że to nie jest dla Ciebie, możesz śmiało odetchnąć, nie jesteś sam.

Niedawne badanie zlecone przez Ally Financial wykazało, że aż 70% Amerykanów w wieku od 18 do 39 lat zdaje sobie sprawę, że musi zabezpieczyć się finansowo na przyszłość, jednak nie wiedzą w jaki sposób mają to uczynić.

Sześćdziesiąt jeden procent tej samej grupy respondentów stwierdziło, że inwestycje na giełdzie są „przerażające” lub „straszne”, a ludzie należący do tak zwanego pokolenia Y są bardziej przerażeni tym faktem niż inne grupy wiekowe.

Zaś 50% respondentów doskonale wie, że w pewnym momencie będą musieli zacząć inwestować na giełdzie, ale oddalają od siebie tę myśl.

Dowodzi to, iż wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest inwestowanie na giełdzie, ale są oni jednak zbyt przerażeni lub niepewni, aby to zacząć. Milenialsi, czyli pokolenie Y stoi na ich czele.

To bardzo złe wiadomości.

Dobrą wiadomością jednak jest to, że istnieje kilka naprawdę prostych metod na pokonanie wszystkich tych obaw i rozpoczęcie inwestycji już teraz, bez względu na fundusze którymi dysponujemy oraz wiedzę inwestycyjną, którą do tej pory posiadamy (lub nie).

Omówmy je po kolei.

Obawa numer 1: Źle zainwestuje pieniądze i je stracę.

Połowa (50%) respondentów wspomnianego wyżej badania Ally, przyznała, że strach przed dokonaniem złych inwestycji i utratą pieniędzy powstrzymuje ich przed inwestowaniem.
Trzeba przyznać, że strach wcale nie jest pozbawiony zalet. Daje nam gwarancję i poczucie świadomości, że strata pieniędzy na giełdzie może w końcu nadejść, a same straty mogą być naprawdę spore i bolesne.
Jednak istnieją dwa powody z racji których strach nie powinien powstrzymywać Cię od inwestowania.
Pierwszy z nich to fakt, iż zyski, które osiągamy, niezależnie od tego czy są wysokie czy też niskie, nie mają większego znaczenia, kiedy po raz pierwszy zaczynamy inwestować. Co więc ma znaczenie? Duże znaczenie więc ma Twoja stopa oszczędności. Im więcej zaoszczędzisz, szczególnie na początku, tym bardziej prawdopodobne staje się osiągniecie wszystkich naszych celów finansowych. I to bez względu na to, jaki zysk uda nam się uzyskać.
Oznacza to więc tyle, że możesz popełniać błędy i tracić pieniądze, nawet jeśli robisz wszystko dobrze. Nie stanowi to problemu dopóki będziesz oszczędzać. Twoje składki zapewnią Ci znaczną pomoc, nawet jeśli Twoje zyski będą opóźnione.

Drugim faktem jest świadomość, że inwestowanie w sposób, który może przynieść lepsze wyniki naprawdę nie jest trudne. Wykazano, że inwestowanie w indeksy przewyższa od 80% do 90% wyniki inwestorów branżowych, a obecnie można uzyskać portfel oparty na indeksach za pomocą jednego funduszu inwestycyjnego lub robo-doradcy.
W drodze do celu nadal napotykać będziemy zarówno wzloty, jak i upadki (które zawsze będą nam towarzyszyć), a nic nie jest stu procentowo pewne, ale najbardziej rzetelne badania, które mamy, mówią, że takie uniwersalne portfele nie tylko powodują, że inwestowanie jest łatwiejsze, ale również i przewyższają inne metody w długoterminowej perspektywie.
Innymi słowy, nie musisz obawiać się złych decyzji inwestycyjnych. Łatwo jest podejmować dobre decyzje, a te złe, razem z popełnionymi błędami, nie będą Cię zbyt wiele kosztować, dopóki będziesz oszczędzał pieniądze.

Obawa numer 2: Nie mam wystarczających środków do zainwestowania

Ponad jedna trzecia (aż 35%) respondentów uznała, że nie posiada wystarczających środków na inwestycje – uważają, że inwestowanie przeznaczone jest dla bogatych osób z wolnymi środkami, a z całą pewnością nie dla osób, których budżet jest napięty.
W dzisiejszych czasach ludzie żyją na krawędzi i nie mają dodatkowych środków na rzeczy, które nie należą do niezbędnych wydatków. Wielu ludzi jednak może w pewien sposób zagospodarować dodatkowe środki, a prawda jest taka, że możesz zacząć inwestować niezależnie ile aktualnie posiadasz.
Najłatwiej jest zacząć od planu emerytalnego 401(k) lub czegoś podobnego. Nie ma tam minimalnych składek, a jeśli Ci się uda, możesz szybko podwoić swoje pieniądze przy każdej zainwestowanej złotówce.
Jeśli nie masz dostępu do 401(k), możesz otworzyć IRA na platformie takiej jak na przykład Betterment, która oferuje tanie portfele oparte na indeksach bez minimalnego salda lub wkładu. Zaś jeśli masz minimum 1000 $, możesz otworzyć swój IRA z Vanguard, który jest jednym z wiodących dostawców wysokiej jakości, tanich funduszy indeksowych.
Istnieje naprawdę wiele sposobów na rozpoczęcie inwestycji bez wielkich nakładów finansowych.
Naprawdę, inwestowanie już teraz, nawet niewielkich pieniędzy, zmniejszy kwotę, którą później będziesz musiał zaoszczędzić, dzięki czemu jeszcze łatwiej będzie dopasować te składki do Twojego budżetu.

Obawa numer 3: Nie wiem komu zaufać

Aż trzydzieści jeden procent respondentów ankietowych stwierdziło, że nie wiedzą komu zaufać, jeśli mowa o doradztwo inwestycyjne, a mówiąc tak zupełnie szczerze, jest to jedna ze słuszniejszych obaw.
Świat inwestycji wypełniony jest po brzegi wieloma niewiarygodnymi głosami pochodzącymi od ludzi, którzy starają się Ci zaszkodzić lub od osób, które po prostu nie mają pojęcia o czym mówią.
Trudno więc jest wiedzieć komu warto zaufać. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można sobie poradzić.
Po pierwsze, jeśli szukasz dobrej, rzetelnej i co najważniejsze profesjonalnej porady, skorzystaj z bezpłatnej usługi planowania finansowego. Są to specjaliści, którzy z pełną świadomością postanowili nie przyjmować płatności ani żadnej formy prowizji, po prostu pomagając swoim klientom.
Po drugie, narzędzia oraz informacje, które dostępne są dziś dla zwykłych zjadaczy chleba są po prostu lepsze niż kiedykolwiek wcześniej, co daje możliwość zaufania samemu sobie, opanowania podstaw i prowadzenia strategii inwestycyjnej na najwyższym poziomie zupełnie na własną rękę.
Tutaj, w The Simple Dollar, mamy zasoby wiedzy, które pomogą Ci wybrać odpowiednie konta emerytalne, wybrać firmę inwestycyjną, dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w indeksy, wybrać docelowy fundusz emerytalny, czy rozważyć pomoc robo-doradcy. Jest oczywiście tego o wiele, wiele więcej. Istnieje również wiele innych książek oraz stron internetowych, które z całą pewnością pomogą Ci przyswoić wiedzę i dzięki którym dowiesz się o tym co musisz wiedzieć (tak zupełnie szczerze, to nie jest tego aż tak wiele), więc łatwo możesz zacząć.
Powinieneś jednak uważać na to, od kogo otrzymujesz poradę. Na szczęście jest wiele wystarczająco godnych zaufania zasobów, które z całą pewnością pomogą Ci w inwestowaniu.

Obawa numer 4: Nie wiem jak zacząć.

Około jedna czwarta (24%) ankietowanych stwierdziła, że po prostu nie wie jak zacząć inwestować. Co znów jest dosyć zrozumiałe, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości oraz wszelkie sprzeczne porady, które możemy napotkać.
Na szczęście istnieje kilka łatwych sposobów na uproszczenie początków inwestowania.
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie jest zasilenie Twojego planu emerytalnego 401(k) jeśli taki posiadasz. Twoje składki zostaną automatycznie potrącone z Twojej pensji, a większość 401(k) pozwala teraz zainwestować w fundusz emerytalny z docelową datą, która daje Ci dostęp do całego portfela w jednym funduszu. Jeśli się na to zdecydujesz, jesteś na właściwej drodze!
Jeśli jednak nie posiadasz własnego 401(k), Twoja droga jest nieco trudniejsza, ponieważ będziesz musiał wykonać więcej pracy na własną rękę. Pamiętaj jednak, że zgodnie z tym co przeczytałeś nieco wcześniej, w obawie numer 2, dosyć łatwo jest w dzisiejszych czasach otworzyć IRA bez żadnego wkładu finansowego lub minimalnego salda konta, zautomatyzować składki, wybrać docelowy czas i po prostu pozwolić, by niektóre rzeczy działały na tak zwanym autopilocie.
Pamiętaj, kluczem rozpoczęcia inwestycji jest po prostu zainwestowanie pierwszych pieniędzy.
Żadna decyzja inwestycyjna nie jest tak ważna, jak Twoja stopa oszczędności, więc dopóki ją masz, jesteś na dobrej drodze.

Nie bój się inwestować!

Inwestowanie nie musi być przerażającego i nie ma powodów, by martwić się o popełnienie błędu.
W rzeczywistości największym błędem inwestycyjnym, który możesz popełnić, jest nieinwestowanie, ponieważ tak prosta czynność jak oszczędzanie pieniędzy jest najpotężniejszym narzędziem, jakie masz do swojej dyspozycji.
Możesz zacząć inwestować już teraz, bez względu na to, ile tak naprawdę o tym wiesz oraz ile masz pieniędzy, staniesz na właściwej drodze do bezpieczeństwa finansowego i do finansowej wolności.