W dzisiejszych czasach o nasze finanse dbać mogą nie tylko pracownicy zajmujący się księgami, ale również domowe aplikacje specjalnie przygotowane do tego zadania. Najnowsza technologia pozwala nam na prowadzenie skrupulatnych informacji dotyczących każdego wydatku oraz wszystkich kosztów. Oprócz tego, takie rozwiązania pozwalają nam również na o wiele efektywniejsze zarządzanie budżetem niż mogliśmy sobie do tej pory pozwolić. Jakie dokładnie aplikacje ułatwiają ten proces? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania? Poniższy artykuł przedstawi najważniejsze aspekty każdego oprogramowania do zarządzania budżetem oraz przedstawi kilka przykładów.

Zarządzanie budżetem za pomocą aplikacji – czego szukać?

Funkcjonalność

W poszukiwaniu tej jedynej aplikacji należy zwrócić uwagę na ilość dostępnych opcji oraz funkcje, jakie twórcy dla nas przewidzieli. Planowanie budżetem rodzinnym lub firmowym to nie tylko zapisywanie każdą wydaną złotówkę na zakupy, usługi, czy inne dobra. Niektóre aplikacje umożliwiają nam również śledzenie całej historii oraz planowanie przyszłościowe naszych inwestycji. Są oczywiście aplikacje, których funkcjonalność ogranicza się do szczególnego aspektu naszego planowania. Wtedy warto zainteresować się więcej niż jedną „apką”.

Producent

Gdy poszukujemy aplikacji, która w przyszłości będzie dalej rozwijana, warto zwrócić uwagę na jej autorów. Często zdarza się, że projekty są porzucane, przez co musimy zmieniać nasze mobilne zarządzanie budżetem i uzupełniać wszystkie informacje od nowa. Dlatego warto zwrócić uwagę na inne projekty danego producenta oraz sprawdzić, czy planują oni dalej rozwijać swoją aplikację do zarządzania budżetem.

Popularność

Jest to niewątpliwie ważny wskaźnik, który pokaże nam czy na pewno nasz wybór jest trafny. Wiele osób decyduje się wybrać najpopularniejszy produkt i to nie dlatego, że każdy go używa. Za popularnością kryją się również takie ważne aspekty jak na przykład częste aktualizacje, wysoki poziom wykończenia oraz bardzo niska ilość błędów lub niedociągnięć.

Które aplikacje warto przetestować?

Poniższa lista przedstawia kilka interesujących wyborów na rynku aplikacji mobilnych. Nie jest ona jednak w żaden sposób uporządkowana, kolejność jest losowa:

Money Lover

Zacznijmy od aplikacji, która jest jedną z najczęściej pobieranych na całym świecie. Jest to zaawansowane oprogramowanie, które oferuje nam bardzo dużą ilość funkcji zarządzania wydatkami. Możemy tutaj oczywiście zaplanować cały budżet oraz śledzić wszystkie koszty oraz przychody. Problemem może być anglojęzyczny interfejs. Osoby nieznające tego języka obcego będą miały trudności ze zrozumieniem wszystkich opcji.

Kontomierz

Kontomierz to niesamowicie atrakcyjna alternatywa dla Money Lover wydana przez Polaków. Oznacza to, że nie będziemy musieli martwić się o trudności ze zrozumieniem języka, gdyż wszystko jest w naszym ojczystym języku. Kontomierz pozwoli nam na wprowadzenie wszystkich danych do oprogramowania oraz posegregowanie wydatków na poszczególne kategorie. Będziemy mogli sobie również zaplanować ile pozostało nam budżetu do wydania. Interesującą opcją jest możliwość dodania danych ze wszystkich kont i kart kredytowych. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o ręczne wprowadzanie wszelkich transakcji.

You Need a Budget

YNAB to prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja do zarządzania naszym budżetem. Gwarantuje nam bardzo dużą ilość opcji związanych z planowaniem finansów oraz zarządzaniem przyszłych wydatków. Co więcej, apka ta może również zasugerować kategorie, gdzie najlepiej ograniczyć wydatki, żeby zmieścić się z budżetem. Ta oferta skierowana jest głównie dla osób, którym zależy na profesjonalnym zarządzaniu budżetem i oczekują najwyższej jakości. Producent często wypuszcza aktualizacje i poprawki, a z dnia na dzień coraz więcej banków czy innych instytucji finansowych współpracuje z You Need a Budget. Niewątpliwym problemem może być kwestia subskrypcji. Po okresie testowym, YNAB jest aplikacją płatną.

Fuelio

Jeśli zależy nam na planowaniu wydatków na paliwo do naszego samochodu, to Fuelio jest najlepszym wyborem. Polski interfejs, gdzie możemy zapisywać każde tankowanie oraz każdą stację, gdzie tankowaliśmy. Oferuje nam to kontrolę kosztów paliwa oraz pozwoli wyliczyć średnie spalanie naszego pojazdu. Nie jest to ogólne zarządzanie budżetem, lecz jeśli chodzi o dziennik tankowania, jest najlepszy w tym aspekcie.