Czy ty też lubisz oglądać filmy o tematyce ekonomicznej? Bo ja uwielbiam. Aktualnie mam zdecydowanie mniej czasu niż kiedyś, ale i tak znajdę czas, by obejrzeć jakieś nowe produkcje. Oczywiście nie oglądam tylko nowych filmów, a wracam również do tych starszych – które już kiedyś oglądałem i bardzo mi się spodobały. Postanowiłem stworzyć subiektywny ranking TOP 5 filmów, które mogą zmienić Twoje myślenie na temat finansów. Nie masz się o co martwić – jeśli obejrzysz te filmy, to na pewno nie stracisz bez sensu czasu!

Tajemnice ratowania banków

Jest to film dokumentalny, który możesz łatwo znaleźć na serwisie YouTube. Autor tego filmu, tj. Harald Schumann, który jest niemieckim dziennikarzem, dokonuje bardzo interesującej analizy tego, dlaczego interesy bankierów są tak bronione przez rządy największych państw świata. Historia na prawdę wciąga i możemy dowiedzieć się z niej kilka bardzo ciekawych faktów o których nie mieliśmy pojęcia na temat szeroko pojętej finansjery. Oczywiście, znajdzie się w tym troche populizmu i subiektywnego przedstawiania rzeczywistości, ale film jest na prawdę godny obejrzenia.

Cały film (polski lektor):

Dyktatura bogaczy

Jest to bardzo słynny film dokumentalny, który odwołuje się bezpośrednio do bardzo wielkiego absurdu ekonomicznego. Otóż 2% Amerykanów posiada zasoby odpowiadające 45% majątku ich całego kraju. Kryzys finansowy w ogóle ich nie obchodzi, nie przejmują się nim. Chcą jeszcze więcej, a zwykle zyskują to kosztem tych, którzy są najbiedniejsi.

Cały film (polski lektor):

Nierówność dla wszystkich

Film ten wywołał we mnie szczególnie mieszane uczucia. Z jednej strony nie mogłem pozbyć się ciągłej narastającej we mnie złości, a z drugiej miałem świadomość, że jest to produkcja mocno zaangażowana światopoglądowo (momentami skrajnie lewicowa) Film ten jest o bardzo wysokich nierównościach ekonomicznych, na które – jak mówi reżyser tego filmu – godziliśmy się na to sami. W efekcie tego biedni są coraz biedniejsi, a bogaci stają się coraz bardziej bogatsi. Według mnie film ten jest wart obejrzenia.

Angielski zwiastun:

Wilk z Wall Street

Tak, zgadzam się z większością z was, jest to hollywoodzkie kino, które jest pełne uproszczeń jak i efekciarstwa. Jeśli jednak zbytnio nie przepadasz za filmami dokumentalnymi, a bardziej wolisz filmy rozrywkowe, które skłaniają w pewnym stopniu do myślenia, bardzo polecam obejrzeć Ci ten film. Jest on doskonale nakręcony, historia jest bardzo wciągająca, a moment pokazania upadku rekina z Wall Strett jest bardzo sugestywne i to nie tylko moja opinia. Film ten polecam obejrzeć w piątkowy wieczór, kiedy możemy się wyluzować i w sobotę zrobić własny rachunek sumienia, a wtedy przejrzeć własne inwestycje.

Zwiastun z polskimi napisami:

Ścigając Madoffa

Jest to film dokumentalny wyprodukowany w 2011 roku, który odsłania szokującą prawdę: żaden kryzys finansowy nie może wybuchąć nagle, a tymbardziej bez wiedzy osób, które byłyby w stanie mu zapobiec. Jednak zwykła chciwość, powiązania polityczne i prywatne interesy zawsze biorą górę. Dlatego też efekt końcowy może być szokujący, a w tym przypadku był taki, że pewien pan nazywający się Bernard „Bernie” Madoff mógł ogołocić kieszenie około 5 tysięcy osób, przy jawnej aprobacie tzw. Góry. Kiedy już obejrzysz ten film, będziesz mógł wywnioskować, że nikt lepiej nie zadba o Twoje własne finanse, niż Ty sam.

Angielski zwiastun:

Zdecydowanie każdy z wyżej wymienionych filmów mnie zszokował, zainteresował, dostarczył mi rozrywki, niektóre z nich wprawiły mnie w osłupienie, a wszystkie z nich po prostu skłoniły mnie do głębszych przemyśleń. Zachęcam Was do obejrzenia przynajmniej kilku filmów z moich propozycji, mogą otworzyć Wam oczy na wiele spraw, które mogą mieć bezpośredni wpływ na Twoje codzienne życie.

Jeśli macie jakieś swoje propozycje na temat filmów o finansach, zachęcam was do komentowania!