Oszczędzanie pieniędzy nie jest kwestią matematyka. Sekret oszczędzania tkwi w naszych priorytetach.

Nie zaoszczędzisz pieniędzy, gdy znajdziesz kolejne wydatki. Nie zaoszczędzisz pieniędzy, gdy spłacisz swój samochód. Nie zaoszczędzisz pieniędzy, gdy dzieci dorosną.
Zacznij więc oszczędzać, gdy Twoje przyszły potrzeby staną się ważniejsze, niż Twoje potrzeby aktualne.

Dlaczego Polacy nie oszczędzają pieniędzy?

Wszyscy doskonale wiemy, że musimy oszczędzać, jednak większość ludzi tego nie robi, mimo że również wiedzą, że powinni. W rzeczywistości, ankieta dotycząca rezerw finansowych, pokazała, że prawie połowa Amerykanów nie jest w stanie pokryć kosztów nieplanowanego wydatku w wysokości 400 dolarów bez pożyczania pieniędzy lub sprzedaży czegoś. Czemu?
Ponieważ mają oni inne cele.
Cel jakim jest oszczędzanie pieniędzy nie jest wystarczająco ważnym priorytetem, aby opóźnić na przykład zamówienie pizzy, zakup odtwarzacza DVD, komputera lub nowego stołu kuchennego. Kupujemy, kupujemy i konsumujemy wszystkie nasze pieniądze, lub co gorsza, zadłużamy się, by tego dokonać. Długi stają się naszymi miesięcznymi płatnościami, które zaczynają kontrolować nasze dochody i nasze życie.

Więc jaki jest sekret oszczędzania?

Ale możesz zatrzymać życie od wypłaty do wypłaty jednym prostym sposobem. Wystarczy, że zrobisz budżet zerowy przed rozpoczęciem miesiąca. W budżecie chodzi o intencjonalność. Jest to najlepszy sposób, by dowiedzieć się, ile obecnie wydajesz pieniędzy. Pomaga to również w stworzeniu planu oszczędzania pieniędzy, zanim te nam zaczną uciekać z portfela.

Czym jest budżet zerowy

Budżet oparty o zera jest to sytuacja, gdy Twój dochód minus Twoje wydatki równa się zeru. Podajesz każdej złotówce jaką zarobisz nazwę lub przypisujesz mu zadanie, jakie ma wykonać i to zanim ją wydasz. Co do grosza.
Zacznij od najważniejszych kategorii, takich jak jedzenie, opłaty, zakwaterowanie, odzież czy ubezpieczenie. Następnie uzupełnij resztę budżetu resztą swojej gotówki. W ten sposób nie zabraknie Ci pieniędzy zanim zaczniesz oszczędzać. Kiedy to zrobisz, Twoje pieniądze pozostaną tam, gdzie powinny!

Budżetowanie nie musi być trudne.

Przygotowanie własnego budżetu jest niezwykle łatwe, a wszystko to dzięki aplikacji jaką jest EveryDollar. Przygotowanie planu dla naszych pieniędzy zajmuje dzięki niej około 10 minut. Możemy nawet śledzić nasze transakcje w podróży, dzięki czemu o wiele łatwiej jest nam trzymać się ustalonego budżetu.

Najtrudniejszą częścią budżetowania jest po prostu znalezienie kilku minut każdego miesiąca, by rzeczywiście przygotować nasz budżet. Mamy naprawdę niewiele czasu. Ale wielką zaletą aplikacji EveryDollar jest fakt, iż możemy oszczędzić również i czas, dzięki funkcji kopiowania budżetu z poprzednich miesięcy. W ten sposób możemy skopiować wszystko, lub nanieść drobne poprawki (na przykład odłożyć pieniążki na prezent urodzinowy lub na podróż) i gotowe!

Dlaczego przygotowanie planu budżetowego to wskazówka numer 1 aby zacząć oszczędzać?

Kiedy zaczynasz tworzyć budżet zerowy, mówisz sobie skutecznie „Postanowiłem zaspokoić przyszłe moje potrzeby, zanim zacząłem je odczuwać”. Widzisz, tak naprawdę nie ma znaczenia, ile zarabiasz, ważne jest to jak wydajesz swoje pieniądze. Oszczędność musi znajdować się na szczycie Twojej listy priorytetów (i w górnej części budżetu), zanim zaczniesz zapełniać ją listą kolejnych celów, które chcesz osiągnąć.

Niezależnie od tego czy oszczędzasz na studia, bilety lotnicze, wyprawkę szkolną dla dzieci, emeryturę czy cokolwiek innego, zacznij od sporządzenia budżetu zerowego przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca. Nigdy nie jest za późno, by przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

Teraz gdy znasz już sekret oszczędzania, nadszedł czas, by zacząć osiągać swoje cele oszczędnościowe.