Grudzień to bezapelacyjnie piękny, magiczny wręcz czas na który składa się wiele czynników. Śnieg za oknem, zbliżające się wielkimi krokami święta i nowy rok oraz o wiele dłuższe niż latem wieczory powodują, że panuje niesamowity klimat. Grudzień, a szczególnie jego druga połowa to również ważny czas dla naszego budżetu i finansów. Przygotowania do świąt, sylwestra mogą być nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Nie wspominając już o prezentach, zarówno na mikołaja, jak i na gwiazdkę, czy dodatkowych wydatkach, które bardzo często czyhają na nas w tym miesiącu. Nie pomagają nam również w tym wszelkie media oraz sklepy co dzień niemalże przekrzykując się wszelkimi „opłacalnymi” ofertami, okazjami i wyprzedażami. Nie ma co ukrywać, mimo nierzadko ujemnych temperatur na zewnątrz, jest to niezwykle gorący okres zarówno pod względem zakupów, jak i naszych osobistych finansów. Warto jest więc pomyśleć nad tym, jak możemy zwiększyć nasz świąteczny budżet, byśmy nie musieli sięgać później po oszczędności odkładane na inny cel, albo co gorsza, pożyczkę lub kredyt.

Po pierwsze, należy zauważyć, że gorący okres handlowy ma dwie strony. Z jednej strony sprzedawcy namawiają nas na zakupy, z drugiej zaś właściciele sklepów właśnie wtedy potrzebują najwięcej rąk do pracy. Często szukają oni pracowników tymczasowych, którzy po tym gorącym zakupowym okresie po prostu nie będą już tak bardzo potrzebni w sklepach. Dotyczy to oczywiście nie tylko branży handlowej, ale również i gastronomicznej czy logistycznej. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy działają w tych właśnie branżach w okresie przedświątecznym mają o wiele więcej pracy, dlatego też często szukają dodatkowych ludzi. Czemu by więc nie zastanowić się nad podjęciem się pracy dodatkowej, nawet po godzinach, by nieco podreperować nasz świąteczny budżet? Ogłoszeń jest naprawdę wiele, zaczynając od mediów, takich jak radia czy gazety, kończąc na wywieszonych kartkach na witrynach sklepowych. W internecie również można znaleźć wiele ogłoszeń pracodawców, którzy być może czekają właśnie na nas, a agencje pracy tymczasowej po prostu pękają w szwach pod natłokiem pracodawców. Niezależnie od tego, czym tak naprawdę się zajmujemy, możemy podjąć się pracy dodatkowej, choć na kilka dni, a w tym okresie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to praca, której za nic nie chcielibyśmy wykonywać.

Na jakie stanowiska są poszukiwani pracownicy?

W sezonie świątecznym poszukiwani są zarówno ludzie do pracy w sklepach stacjonarnych, jak i Ci, którzy w jakikolwiek sposób pośredniczą w działaniu sklepów internetowych. Bardzo częstymi ogłoszeniami jakie możemy znaleźć w grudniu w sieci, są te dotyczące poszukiwania ludzi do pakowania przesyłek, czy do ich przewożenia. Wiąże się to z faktem, że coraz więcej osób zakupy, szczególnie te prezentowe, robi w sieci, a że w grudniu możemy spotkać wiele różnego rodzaju promocji czy wyprzedaży, klientów sklepów internetowych jest o wiele więcej. Ktoś jednak te wszystkie paczki musi spakować i dostarczyć, stąd większe zapotrzebowanie na pracowników magazynów i kurierów.
Kolejnymi stanowiskami, na jakie rośnie zapotrzebowanie w grudniu to sprzedawcy. W wielu galeriach handlowych po prostu brakuje rąk do pracy, a sklepów po prostu przybywa. Pojawiają się małe wyspy, które ze swoją szeroką ofertą chcą trafić w gust ewentualnych nabywców. Możemy więc zaciągnąć się do pracy jako sprzedawca nie tylko w sklepach odzieżowych, ale również i w małych sklepach z galanterią, jedzeniem ekologicznym, biżuterią czy kosmetykami.

Z galeriami handlowymi (choć nie tylko) wiążą się również inne stanowiska pracy. O czym mowa? Mianowicie o wszelkich hostessach i ludziach, którzy wręczają prezenty w stroju mikołaja. I to w naprawdę różnych miejscach czy branżach. Niemal każde większe przedsiębiorstwo, czy fundacja, poszukuje osób, które przebrane za aniołki czy mikołaje, będą reklamować ich usługi, lub sprzedawać ich produkty. Zapotrzebowanie jest po prostu przeogromne.

Również w branży gastronomicznej rośnie zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy i to na wielu stanowiskach. Potrzebni są zarówno kelnerzy, jak i pomoc kuchenna, a nawet sprzątaczki i to zarówno do restauracji, jak i do hoteli.

Słowem podsumowania

Oczywiście zatrudnienie się do pracy tymczasowej to tylko jeden pomysł. Jeśli na przykład mamy smykałkę do interesów, śmiało możemy pomyśleć nad sprzedażą własnych produktów. Pamiętajmy, że grudzień to bardzo gorący okres zakupowy, a czym bardziej oryginalny produkt czy pomysł na prezent zaprezentujemy ludziom, tym większa jest szansa, że zgłosi się do nas po niego wielu klientów. Jak więc widzimy sposobów na podreperowanie naszego budżetu świątecznego jest po prostu mnóstwo. Warto jest więc znaleźć nieco czasu, by podjąć się jakiegoś zadania, wszak i tak odpoczniemy w święta, a dodatkowa gotówka tylko nam ten odpoczynek umili.