Z jakiegoś powodu istnieje mit, że życie skromnie i oszczędnie musi być nudne. Niektórzy nawet wierzą, że jeśli jesteś oszczędny to z założenia jesteś złym rodzicem, człowiekiem lub przyjacielem.

Jeśli nie wierzysz, że istnieją taki osoby, to niestety się mylisz. Najprostszy sposób to przejrzenie sekcji komentarzy pod artykułami, na stronach o tematyce finansów np. Forbes. Z pewnością zauważysz, że to co łączy wiele komentarzy, to negatywne nastawienie osób je piszących. Byłem nawet świadkiem rozmów, w których ludzie uważali, że marnują swoje życie. Powodem takiego myślenia było założenie, że każda oszczędna osoba siedzi tylko w domu i nie robi zupełnie nic.

Oczywiście jest to zupełnie dalekie od prawdy. Znam wiele osób, które można uznać za żyjące w sposób oszczędny, a moim zdaniem są jednymi z najlepszych w wielu dziedzinach ?

Smutny jest jednak fakt, że wiele osób nie dopuszcza do siebie nawet myśli o oszczędnym życiu, a powodem jest wiara w powyższy mit.

1. Chcesz czuć się dogodnie w swojej sytuacji finansowej.

Szukanie wolności finansowej jest czymś, do czego dąży wielu, żyjąc oszczędnie. W tym przypadku bycie oszczędnym działa tylko na twoją korzyść, ponieważ najprawdopodobniej jesteś uczciwy wobec samego siebie. Sam przecież doskonale wiesz, ile pieniędzy zarabiasz, ile wydajesz i ile potrzebujesz, aby przeżyć.

Świadomość, że masz kontrolę nad swoją sytuacją finansową, jest wielką zaletą płynącą z oszczędnego życia!

Brak komfortu może czasami prowadzić do zadłużenia, o którym mówię w następnym punkcie….

2. Chcesz uniknąć długów.

Nikt właściwie nie chce długów lub zadłużeń, prawda? Jeśli decydujesz się na życie w skromny sposób to twoje szanse na posiadanie długów są o wiele mniejsze niż w przypadku przeciętnej osoby.

Życie bez długów sprawi, że będzie o wiele mniej zestresowany. Wpłynie na to fakt, że problemy takie jak niezapłacony rachunek lub rosnące odsetki nie będą już cię dotyczyć. Będziesz także bardziej skłonny do wcześniejszego przejścia na emeryturę, kupowania rzeczy, które rzeczywiście chcesz kupić, a codzienność będzie łatwiejsza.

3. Chcesz, aby życie było prostsze.

Większy nie zawsze jest lepsze. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Prowadząc oszczędne życie, najprawdopodobniej radzisz sobie z tym, co masz, kupujesz i używasz przedmioty, które starczą na długo, i tak dalej. Mając mniej rzeczy i mniej bałaganu wokół siebie, twoje życie prostsze, a ty będziesz cieszył się każdym dniem. Powinniśmy wiedzieć, że rzeczy materialne nie zawsze są równoznaczne ze szczęściem. Czasami są powodem stresu, bo na przykład powodują kolejne zadłużenia lub generują wysokie rachunki. Pomyśl w taki sposób – im więcej masz rzeczy, tym bardziej prawdopodobne, że coś się zepsuje, coś się zgubi lub odrzuci na bok, itp.

4. Musisz wiedzieć, że będąc oszczędnym możesz się dobrze bawić.

Każdy, kto myśli, że nie można się dobrze bawić będąc oszczędnym, jest w błędzie. Nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy ani być bogatym, aby cieszyć się życiem. Tak, nadal możesz iść na wakacje, kupić swój wymarzony dom, założyć rodzinę, spędzić czas z przyjaciółmi i nie tylko. Bycie oszczędnym nie oznacza, że rezygnujesz z przyjemności i szczęścia w życiu.

5. Chcesz docenić wszystko i wszystkich wokół ciebie wiodąc oszczędne życie.

Kiedy wydaliśmy więcej z powodu zmian w naszym stylu życia, zdaliśmy sobie sprawę, że nie doceniliśmy tego, na co zostały wydane nasze pieniądze.

Kupowaliśmy rzeczy, nie cieszyliśmy się nimi, bo byliśmy leniwi lub w złym nastroju. Nie lubiłem czuć się w ten sposób, ponieważ czułem się nierozważny, a nawet winny takiego zachowania.

Życie jest wspaniałe i nie trzeba być bogatym, aby się nim cieszyć. Żyjąc oszczędnie masz większe szanse, że docenisz to, co masz.

Czy chciałbyś cieszyć się każdym posiłkiem, który kupujesz, każdym zakupionym przedmiotem i nie tylko? Życie jest czymś wielkim i docenianie małych rzeczy jest niezwykle ważne, a dodatkowo sprawia, że czujemy się doskonale.

Czy dotyczy Ciebie życie w oszczędny sposób? Jeśli tak lub nie, to jaki jest powód? Jak myślisz, czemu niektórzy są tak negatywnie nastawieni do oszczędności?