10 powodów z racji których powinieneś zacząć oszczędzać pieniądze (nawet gdy ich pożyczanie jest łatwe i tanie)

W czasach gdy kredyty są tak łatwe do wzięcia, dlaczego ktoś miałby chcieć oszczędzać pieniądze i kupić coś za gotówkę? Jeśli czegoś potrzebujesz lub chcesz coś kupić, wyjmujesz plastikową kartę, a następnie spłacasz ją, kto wie jak długo. Możesz przecież pozwolić sobie na comiesięczne płatności, dodatkowo robią tak wszyscy, więc o co tyle szumu? Niefortunne jest to, że tego rodzaju myślenie jest sensem dla zbyt wielu ludzi…

Oto dziesięć powodów dla których naprawdę warto oszczędzać:

1. Będziesz niezależny finansowo

Droga do bycia bogatym różni się w zależności od tego z kim o tym rozmawiasz. Jednak dla większości ludzi pojęcie „bycia bogatym lub zamożnym” oznacza, że jest to niezależność finansowa i posiadanie oszczędności. Oznacza to nic innego, jak posiadanie w swobody wyborów jakich dokonujemy w życiu prywatnym, niezależnie od zapłaty. Może oznaczać to możliwość urlopu w dowolnym dla nas momencie, rezygnacji z pracy i powrotu do edukacji, by nabyć nowe umiejętności lub podszkolić te już posiadane, założenie własnej firmy lub zainwestowanie w start biznesowy innej osoby. Może oznaczać to również pomaganie członkom rodziny, którzy mają mniej płatną pracę, co jest bardziej satysfakcjonujące nas niż korzystne finansowo. Wiąże się to również z przejściem na emeryturę, gdy jesteśmy niezależni finansowo, możemy przejść na nią kiedy tylko chcemy, a nie wtedy gdy po prostu musimy.  Niezależność finansowa to jednak nie to samo co bycie bogatym, warto jednak pamiętać, że nie trzeba polegać na otrzymywanej zapłacie, która sprawi, że poczujemy się bogaci. Wystarczą oszczędności na których będziemy mogli polegać. To właśnie ich potrzebujemy, by móc stać się bogatymi, bez względu na to jak to słowo definiujemy.  Aby móc dowiedzieć się nieco więcej na temat niezależności finansowej, warto sprawdź popularną (i łatwą do czytania) książkę autorstwa Jonathana Chevreau, Findependence Day.

2. Oszczędzaj 50% na wszystkim co kupujesz i 24% na artykułach spożywczych.

Jeśli zwykle obciążasz swoją kartę kredytową podczas zakupów, a następnie nie spłacasz jej w całości co miesiąc z powodu odsetek, prawdopodobnie płacisz o 50% za dużo za wszystko co kupujesz. Jeśli polegasz na swoich kartach kredytowych, aby móc pozwolić sobie na Twój styl życia, przerwij swój kosztowny kredyt. Zacznij oszczędzać na zakupy z wyprzedzeniem.  Dzięki oszczędnościom będziesz mógł kupować niektóre rzeczy w czasie, gdy są one na przykład w wyprzedaży i będziesz mógł poświęcić nieco czasu, aby dokonywać lepszych wyborów w zakresie wydatków. Osoby, które posiadają oszczędności, mogą również kupować artykuły spożywcze na zaś (oczywiście te z dłuższą datą ważności). Jeden z autorów tej metody sugeruje, że osoby, które się jej trzymają, mogą odpuścić sobie jeden sklep spożywczy co miesiąc i zaoszczędzić rocznie nawet 24% na zakupach spożywczych.

3. Zakup domu.

Bank nie da Ci kredytu na zakup domu, jeśli nie posiadasz tak zwanego wkładu własnego, którego nie możesz pożyczyć od nich. Musisz te pieniądze po prostu zaoszczędzić lub dostać. Twój zadatek musi wynosić minimum 5% ceny zakupu domu, a następnie bank rozważa pożyczkę pozostałych 95%. Istnieje również wiele innych kosztów i opłat, które musisz ponieść przy zakupie domu, więc będziesz potrzebować minimum dodatkowych 5% tylko na te koszta. Oszczędności są więc niczym innym, jak kluczem do nowego domu.

4. Zakup samochodu

Jeśli chcesz kupić nowy samochód, musisz posiadać wkład własny, aby uzyskać na niego kredyt z rozsądnymi kosztami. Mógłbyś oczywiście „pożyczyć” te pieniądze z karty kredytowej, ale czy ta kwota, w wysokości 20% albo i więcej, jest w ogóle możliwa? Do tego odsetki. Finansowanie zero procent jest zarezerwowane dla dużych klientów, więc kredyt samochodowy może kosztować Cię bardzo dużo. Najlepszą rzeczą jaką możesz więc zrobić to zaoszczędzenie tak sporej kwoty, na jaką tylko możesz sobie pozwolić. Następnie możesz rozważyć opcje. Być może zakup samochodu używanego będzie tym czego Ci tak naprawdę potrzeba.

5. Zacząć oszczędzać aby wyjść z zadłużenia

Jeśli kiedykolwiek chcesz wyjść z długów, musisz zaoszczędzić nieco pieniędzy. Brzmi ironicznie, prawda? Jednak Twoje karty kredytowe nigdy nie zostaną spłacone, jeśli będziesz musiał ich używać w „nagłych przypadkach”, które nadchodzą. Nawet jeśli doskonale planujesz wszystkie Twoje wydatki, statystyki jasno pokazują, że połowa z nas doświadcza co najmniej jednego zupełnie nieoczekiwanego wydatku w każdym roku (połowa z tych wydatków to może być nieoczekiwany problem z autem) Zanim jednak zaczniesz nagle spłacać swoje karty kredytowe, powinieneś zaoszczędzić od 500 do 1000zł jako tak zwany fundusz rezerwowy. Następnie, gdy pojawią się nieoczekiwane wydatki, możesz wypłacić pieniążki z funduszu rezerwowego, a nie z karty kredytowej. Utrzymanie „funduszu rezerwowego” pomoże Ci również zauważyć, że Twoje wydatki wymykają się spod kontroli. Jeśli chcesz zaś uzyskać więcej wskazówek na temat wychodzenia z zadłużenia, zajrzyj na blog zaradnyfinansowo.pl lub zerknij na post Jak poradzić sobie z długami? Kilka skutecznych porad, by tego dokonać..

6. Roczne wydatki

Jeśli chcesz mieć dobre, stosunkowo wolne od stresu życie finansowe, musisz też zacząć oszczędzać na roczne wydatki. Mogą być to pieniądze na prezenty, wakacje, utrzymanie pojazdu, drobne naprawy w domu, wszelkie urządzenia, podatki od nieruchomości i ewentualnie podatek dochodowy. Kuszące może być refinansowanie kredytu hipotecznego na spłatę długu lub wykorzystanie kredytu do spłacenia wysoko oprocentowanych kart kredytowych, ale jest to bardzo ryzykowne. Spłacanie wydatków kredytami, to po prostu nakładanie na siebie wydatków, bez faktycznej spłaty. Najlepszym sposobem na zarządzanie takimi wydatkami jest oszczędzanie na nie pieniędzy już z góry. To pozwoli nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale zapewni Ci również spokój.

7. Nieprzewidziane wydatki

Co zrobisz, gdy Twój samochód będzie wymagał poważnych napraw? Czy masz pod ręką od kilkuset to nawet kilku tysięcy złotych? Co się stanie, gdy Twój dom będzie wymagał napraw lub zacznie przeciekać? Nie zawsze możesz liczyć na pomoc banku, który mógłby pożyczyć Ci pieniądze na te wszystkie rzeczy. Znacznie lepiej jest więc zawczasu przewidzieć najgorszy scenariusz i zacząć oszczędzać.

8. Nagłe sytuacje

O ile możemy mieć nadzieję, że nie spotkają nas żadne sytuacje awaryjne, wiadomym jest, że mogą się przydarzyć. Członek naszej rodziny może mieć poważny problem ze zdrowiem, być może będziemy musieli odbyć długą, nieplanowaną podróż, być może nasze auto zacznie szwankować lub będziemy mieli awarię w domu, na przykład ulewne deszcze zaleją nam piwnice. A co jeśli będziemy musieli lecieć na pogrzeb ukochanej nam osoby? Każda z tych nagłych sytuacji może być kosztowna i wszyscy wiemy, że raz na jakiś czas nam się może przydarzyć. Dlaczego więc nie przygotować się na jej przyjście wcześniej, a nie potencjalnie stać się kolejną ofiarą wyjątkowej sytuacji.

9. Możesz stracić pracę lub zachorować

W dobrych czasach wszyscy myślą, że ich praca daje bezpieczeństwo, zaś w złych czasach, wielu zaczyna rozumieć, że złe rzeczy mogą przydarzyć się każdemu. Możesz nagle stracić pracę. Twoja firma może splajtować, możesz się również rozchorować. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie i to na tyle, że nie będziesz mógł dalej pracować. Każda z tych sytuacji może Ci się przydarzyć. Ubezpieczenie na życie może nie wystarczyć, w dodatku nie pomoże Ci jeśli nie minęło kilka tygodni od utraty pracy. Czy masz wystarczająco dużo oszczędności aby sobie poradzić, czy też będziesz żył na kredyt? Życie na kredyt w takim czasie, może tylko szybko pogorszyć sytuacje. Minimalne opłaty stają się coraz wyższe, dopóki w ogóle są dostępne, a limity kredytowe już nie rosną. W końcu, gdy zaczynasz generować jakieś dochody, to co dawniej Ci wystarczało, nie wystarcza Ci teraz, ponieważ musisz spłacać zadłużenie każdego miesiąca. Potrzebujesz więc teraz więcej pieniędzy niż wcześniej, ponieważ musisz pracować, by spłacić zaciągnięte długi i wydaje mi się, że to jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za tym, że warto zacząć oszczędzać.

10. Mieć dobre życie

Istnieją ogromne emocjonalne, psychologiczne i fizyczne konsekwencje, gdy żyjesz w stresie. Ludzie, którzy nie planują swojej przyszłości, uciekają od „kryzysu” do „kryzysu”.  Istnieje jednak jeden mało znany fakt, który może nam pomóc. Jest to organizacja. Organizacja czy uporządkowanie wszystkiego nie sprawi, że od razu staniemy się szczęśliwi, ale z pewnością nam w tym pomoże. Twoja przyszłość jest jeszcze długa, nie do końca masz nad nią kontrolę, więc odłożenie wcześniej na wydatki, które mogą się pojawić i użycie tych pieniędzy, kiedy będziemy tego potrzebowali śmiało możemy nazwać organizacją i przejęciem kontroli nad naszą przyszłością i sprawami finansowymi. Nie ma nic do stracenia, dzięki oszczędzaniu, możemy zyskać naprawdę szczęśliwą przyszłość.

Zacznij od dziś. Odłóż na bok nieco pieniędzy z każdej wypłaty, aż odłożysz nieco pieniędzy, powiedzmy 500-1000zł. Jeśli otrzymasz premię z pracy lub zwrot z podatku dochodowego, śmiało skorzystaj z tych pieniędzy, aby zacząć oszczędzać lub dodać je do tego co już odłożyłeś. Gdy tylko skorzystasz ze swojej rezerwy finansowej, jak tylko będziesz mógł uzupełnij ją z powrotem. Owszem, wymaga to trochę pracy, ale jest to nawyk, który warto w sobie zaszczepić. Być może trzeba będzie utworzyć specjalny plan wydatków, by być na bieżąco.