Dobre zarządzanie budżetem domowym ważne jest w każdym aspekcie życia. To, czy uda nam się zaoszczędzić pieniądze zależy od wielu czynników. Jeśli dbamy tylko o siebie i nie musimy martwić się o wyżywienie rodziny, oszczędzanie to o wiele prostszy proces. Nie wymaga on od nas zamartwiania się niczym innym, a nami samymi. Jeśli jednak zajmujemy się małym dzieckiem i chcemy znaleźć równowagę między wydatkami, a odpowiednim wyżywieniem dziecka, wielu z was potrzebować będzie pomocy. Małe dziecko wymaga dużych inwestycji, co z pewnością może odcisnąć piętno na niejednym portfelu. Jednakże, możliwe jest zadbanie o nasze dziecko bez doprowadzania nas samych do bankructwa! Poniższy artykuł przedstawi 10 porad, które pomogą nam zrozumieć na czym polega świadome zarządzanie budżetem. Dowiecie się również gdzie najczęściej rodzice popełniają błędy oraz jak ich uniknąć! Zapraszamy do lektury!

Porada #1 – Nie rezygnuj z używanych rzeczy!

Gdy po raz pierwszy zostajemy rodzicem, chcemy zapewnić naszemu malcowi jak najlepsze wygody. Z tego powodu wielu rodziców wybiera się często do oryginalnych i prestiżowych sklepów, aby zakupić każdy detal, każdy najmniejszy przedmiot dla naszego dziecka. W wielu przypadkach jest to zwyczajnie niepotrzebne, ponieważ albo nasze dziecko z tego szybko wyrośnie, albo po prostu nie będzie z tego w ogóle korzystać. Mowa tutaj oczywiście o ubraniach wierzchnich takie jak sweterki, kurtki, a nawet spodnie. Często w ciucholandach znaleźć możemy nowe przedmioty, które z jakiegoś powodu zostały oddane. Nie są ani zniszczone, ani niczym ubrudzone. Pomoże to nam oszczędzić kilka złotych i nie będzie nam ich szkoda, kiedy malec z nich wyrośnie. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie wszystkie ubrania możemy kupić w sklepie z używaną odzieżą. Wszystko, co przylega do ciała naszego malca lub bielizna powinny być kupowane nowe, aby nie narażać nasze dziecko.

Używane rzeczy to również bardzo dobry pomysł na pozbycie się już za małych ubranek oraz rzeczy, które nam się jednak nie przydały!

Porada #2 – Nie rezygnuj z używanych zabawek!

Niemowlaki czy małe dzieci, które dopiero co nauczyły się chodzić nie potrzebują drogich, najlepszych zabawek. A to dlatego, że nie docenią one luksusu, ani nie będą widziały różnicy między zabawką używaną, a nową. Dlatego jeśli mowa tutaj o brzdącu, który dopiero raczkuje lub postawił swoje pierwsze kroki, możemy zaoszczędzić na zabawkach. Podobnie jak ma to miejsce z ubrankami, małe dzieci szybko wyrastają z przeróżnych zabawek i po prostu już się nimi nie bawią. Najczęściej leżą zapomniane w kącie. Jeśli nie chcemy stracić za dużo pieniędzy na coś, co po miesiącu nie będzie znów używane, warto przeczesać różne grupy na Facebooku lub sprawdzić używane zabawki na stronach Internetowych. Zobaczycie wtedy, że większość oferowanych produktów są w stanie bardzo dobrym, a czasami nawet idealnym. Oczywiście porada ta staje się coraz to mniej aktualna z wiekiem naszych dzieci.

Tak jak w pierwszej poradzie, należy pamiętać o tym, że zabawki, które nie są już używane przez nasze szkraby można sprzedać i delikatnie podreperować domowy budżet!

Porada #3 – Wyczekuj promocji i kupuj duże paczki

Zakup pampersów, chusteczek higienicznych, czy przedmiotów codziennego użytku do pielęgnacji naszych dzieci to jeden z głównych wydatków. Jest on niezbędny, aby zadbać o zdrowie i kondycję naszego malucha. Nie musimy jednak przepłacać za te produkty za każdym razem jak się one skończą. Bardzo dobrym pomysłem, który pomoże nam w oszczędzeniu pieniędzy, jest wyszukiwanie promocji tychże produktów. Bardzo często rodzice popełniają błąd i kupują produkty, kiedy są one na wykończeniu. Warto jednak zainwestować w pewnym momencie w więcej niż jedną paczkę i zaoszczędzić. Oprócz tego, należy również szukać jak największych paczek, ponieważ w przeliczeniu na ilość, są one najbardziej opłacalne. Jeśli martwicie się, że nie zużyjecie ich – zawsze pozostaje możliwość odsprzedania ich, dzięki czemu nie tylko oszczędzicie czas i pieniądze, jakie poświęcilibyście na dokupowanie potrzebnych przedmiotów, ale również odzyskacie część pieniędzy podczas sprzedaży!

Nie polecamy szukać przedmiotów o krótkiej ważności spożycia na promocji. Sklepy, które oferują ogromne zniżki na takie rzeczy często źle przechowywały prowiant, co może doprowadzić do zatrucia naszego dziecka. Z tego powodu kupowanie dużych paczek po promocyjnej cenie powinno dotyczyć jedynie rzeczy długotrwałych i niepsujących się!

Porada #4 – Nie wstydź zapytać się bliskich o pomoc!

Zdarzają się przypadki, gdzie rodzice unoszą się honorem i nie proszą swoich rodziców czy innych członków rodziny o pomoc. Przez to często tracą dużo pieniędzy na opiekunki do dziecka lub inne usługi. Nie zastanawialiście się czasem czy ktoś z rodziny nie byłby w stanie wam pomóc za mniej, a nawet za darmo? A może znaliby kogoś, kto kosztowałby mniej i nie musielibyśmy przepłacać za kompletnie obcą osobę? Przykład niańki to jeden z wielu, w jakich rodzice mogą stracić pieniądze. Dobre gospodarowanie budżetem rodzinnym to również umiejętność poradzenia sobie z nieprzewidzianą sytuacją w jak najefektywniejszy i jak najtańszy sposób. Jeśli nie żyjemy w zgodzie z rodziną, zwróćmy się do przyjaciół! Może akurat oni pomogą nam w cięższej sytuacji, może poradzą co dalej zrobić? Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że rodzina, szczególnie ta bliska, może bardzo pomóc. Będzie to nas kosztować jedynie wdzięczność i podziękowanie! Może jeszcze zaproszenie na obiad 🙂

Porada #5 – Wykorzystaj lokalne środki!

Zastanawialiście się kiedyś która książka dla naszego dziecka będzie najlepsza? Jeśli czytacie dziecku bajkę na dobranoc, to na pewno myśleliście o przeróżnych tytułach. Niestety, nie wszystkie książki spodobają się naszemu maluchowi. Jak zatem wybrać tę odpowiednią bez uprzedniego zakupienia? Najlepiej jest ją wypożyczyć! Biblioteki publiczne to instytucje, które coraz rzadziej znajdują zainteresowanych i chętnych. Jeśli jednak chcielibyśmy znaleźć opowieści, które spodobają się naszemu dziecku, warto wypożyczyć kilka książek i sprawdzić która z nich okaże się najlepszym wyborem. Po tym będziemy wiedzieć, że zakupiona książka okaże się strzałem w dziesiątkę, oszczędzając dużo pieniędzy, które poświęcilibyśmy na kupno innych tytułów. Oczywiście tyczy się to również innych sytuacji. Często organizowane są specjalne spotkania dla nowych rodziców, gdzie dowiedzieć się możemy bardzo dużo od innych rodziców i podzielić naszym doświadczeniem, co z pewnością pomoże w poprawnym rozwoju naszego dziecka i ustrzeże nas od popełnienia błędów!

Porada #6 – Zawsze bądź przygotowany na każdą niedogodność

Poprawne zarządzanie budżetem i oszczędzanie przy dzieciach to nie tylko właściwy wybór książki czy szukanie zniżek lub promocji. Jeśli podróżujemy bardzo często, musimy liczyć się z tym, że zawsze musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Strata czasu na powrót do domu, aby przebrać nasze dziecko lub wydawanie pieniędzy na rzeczy niezbędne przy przewijaniu dzieci to poważny kłopot, z którym musi się zmierzyć wielu rodziców. Dlatego należy przede wszystkim popracować nad naszą logistyką i dokładnie zaplanować każdy ruch. Dzięki temu nie tylko będziemy gotowi na każdy przykry wypadek, jaki może nas spotkać, ale również nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na produkty o zawyżonych cenach. Spokojne przygotowanie takiej „torby ratowniczej” nie musi być kosztowne, szczególnie jeśli zrobimy to przy użyciu porad wcześniej wspomnianych!

Takie torby najczęściej znajdą swoje miejsce w samochodach lub wózkach spacerowych. Zawsze powinniśmy je ze sobą zabierać, dzięki czemu nie zaskoczy nas żadna kupa, żadne rozlane picie, ani inna ewentualność, która w innych przypadkach mogłaby opóźnić nasze plany lub całkowicie je pokrzyżować.

Porada #7 – Nie rezygnuj z produktów przyrządzonych własnoręcznie!

W dzisiejszych czasach znaleźć możemy blogi i artykuły, gdzie celebrytki lub „profesjonaliści” starają się nam wmówić, że kupowanie jedynie najdroższych obiadków od Gerbera lub innej firmy dostarczą naszemu dziecku odpowiednich wartości odżywczych. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście, specjalne zupki czy obiadki przygotowane przez sprawdzonych producentów dostarczą naszym dzieciom potrzebnych składników. Jednakże, nie oznacza to, że sami nie możemy przygotować takich posiłków i oczywiście oszczędzić na zakupach. Najdroższe firmy oferujące posiłki dla niemowląt lub dla młodych dzieci często kosztują krocie, co na dłuższą metę może okazać się mało opłacalnym pomysłem. Jeśli pragniemy sprawnie zarządzać budżetem i zredukować niepotrzebne wydatki, warto wyjść z inicjatywą i przyrządzać własne posiłki. Przygotujemy je z naturalnych składników (głównie warzyw), co na pewno nie zaszkodzi naszym dzieciom. Oczywiście oprócz obiadków, możemy przygotowywać również inne posiłki (nawet owoce wrzucone w blender, które będą idealnym podwieczorkiem).

Warto jednak zwrócić uwagę, że przygotowywanie posiłków jest czasochłonne i w przypadku kiedy dwoje rodziców jest pracujące, warto przemyśleć czy opłacalne jest przygotowywanie własnych posiłków. W takiej sytuacji, kupne produkty nie wydają się taką złą inwestycją, nawet jeśli kosztowałyby krocie.

Porada #8 – Wykorzystuj własne środki, a nie usługi innych

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdzie będziemy musieli na przykład zrobić sesję zdjęciową naszego dziecka, warto byłoby spróbować własnych sił jako fotograf. Nie musimy przecież za każdym razem jeździć do profesjonalisty, aby zaktualizować zdjęcie, które robione było rok temu. Oczywiście jest to jeden przykład z wielu innych, gdzie po prostu bardziej opłacalne jest spędzić trochę czasu na rozwiązaniu problemu samemu, a nie wysługiwać się profesjonalnymi, aczkolwiek drogimi usługami. Porada ta dotyczy w większości mniej ważnych usług jak na przykład fotografie, dobór poprawnej diety dla dziecka, dobór poprawnego wózka dla dzieci lub elementów podobnych. Jeśli jednak mowa tutaj o bardziej wymagających sytuacjach, wizyta u specjalisty nie powinna być przekłada i jak najszybciej powinniśmy zapewnić naszemu maluchowi jak najlepszą jakość usługi.

Internet jest bardzo dobrym źródłem wiedzy na wiele różnych tematów. Dlatego nie musimy być ekspertami w tych sprawach – wystarczy jedynie przeczytać artykuły, dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę i poradzić sobie na własną rękę w mniej istotnych sprawach!

Porada #9 – Korzystaj z wiedzy lekarskiej i ze szpitali z rozwagą.

Jako rodzic oczywistym jest, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo i zdrowy rozwój. Dlatego często się zdarza, że z najmniejszym zadrapaniem i z najlżejszym kichnięciem jeździmy po lekarzach, płacąc czasami niebywale wysokie kwoty za prywatne wizyty, lekarstwa, czy nawet różne maści. Niestety, w niektórych przypadkach są to pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli wyskoczy naszemu dziecku wysypka, nie oznacza od razu, że należy wydać wszystkie nasze oszczędności na znalezienie problemu. Mogła ona wyskoczyć przez jakiś składnik w diecie, przez dotyk z jakimś materiałem, lub po prostu jako reakcja na zimno. Warto zatem zwrócić się do bardziej doświadczonych osób (na przykład naszych rodziców lub innej części rodziny, która wychowała już dzieci) o poradę. Nic nas to kosztować nie będzie, a w wielu przypadkach pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Można również korzystać z naturalnych składników, które bez problemu okażą się idealnym odpowiednikiem drogiego medykamentu.

Zapamiętajcie, że nie należy jednak lekceważyć żadnej objawy! Należy skonsultować się z osobą znającą się na medycynie, aby wykluczyć poważniejsze symptomy i mieć pewność, że nasze dziecko nie potrzebuje specjalistycznej pomocy!

Porada #10 – Organizacja czasu wolnego

Ostatnim elementem, który zdecydowanie pomoże nam doprowadzić nasze wydatki do porządku jest organizacja wolnego czasu. Jeśli mamy bardzo małe dzieci, to nie musimy martwić się o zróżnicowane i wymagające wkładu finansowego zajęcia. Małe dzieci zachwycą się wyjściem na boisko i pokopaniem piłki równie mocno, co pójściem do wesołego miasteczka. Nie musimy wydawać kilkudziesięciu złotych na bilety do kina czy na inne spotkania, gdyż równie dobrze możemy zabrać nasze potomstwo do domu kultury czy na darmowe pokazy dziecięce do teatru. Oprócz tego, dobrym pomysłem byłoby również zorganizować wieczór wspólnego czytania razem ze znajomymi oraz ich dziećmi. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również pozwolić maluchom na rozwijanie swoich umiejętności. Jeśli wolisz aktywności podwórkowe, wypad do lasu na „poszukiwania skarbu” lub na zwykły piknik to również interesujące wyjście. Wyjście na świeże powietrze na dzikie tereny z pewnością zaciekawi dzieci, a przy okazji zmęczy je, dzięki czemu łatwiej będzie położyć je spać!

Nie możemy jednak zapominać o tym, że jednorazowe wypady do ogromnych parków rozrywki czy na stadion piłkarski to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Dlatego warto zainwestować trochę więcej pieniędzy raz na jakiś, lecz nie za często!

Podsumowanie – jak oszczędzić przy dzieciach?

Zarządzanie budżetem to tak naprawdę kontrola nad wydatkami. Musimy postawić sobie jasny cel i próbować do niego dążyć. Oprócz powyższych porad, znaleźć możecie jeszcze inne ciekawe rozwiązania w Internecie. Oczywiście artykuł ten przedstawił jedynie część interesujących porad, lecz wszystkie z nich okazały się pomocne. Pamiętaj jednak, że na niektórych rzeczach nie da się oszczędzać. Jeżeli nasze dziecko poważnie się rozchoruje, musimy zadbać o porządne antybiotyki i upewnić się, że dostarczymy naszemu maluchowi odpowiednią pomoc. To samo tyczy się innych aspektów. Dlatego pomimo faktu, że możliwe jest zaoszczędzenie trochę pieniędzy przy dzieciach, niewielu osobom się to udaje. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przedstawił w należyty sposób wszystkie interesujące rozwiązania!