W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest zagubić codzienny porządek. Często żyjemy chwilą, ze świadomością, że za kilka lat żyć będziemy w innym miejscu. Ciężko jest więc nam utrzymać porządek w swoim mieszkaniu, w sprawach „papierowych”. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma również problem z utrzymaniem porządku w finansach. Wiele kart kredytowych, kilka kont bankowych, różne sposoby zarobku. Naprawdę idzie się w tym wszystkim pogubić. Ogrom możliwości wyboru i wiele innych czynników wpływających na stan naszego portfela z całą pewnością nie pomaga nam w tym, jednak warto poświęcić chwilę i wyrobić w sobie kilka nawyków, które pozwolą nam na zapanowaniu nad naszymi sprawami finansowymi. Z całą pewnością już niedługo po ich wdrożeniu odczujemy ich pozytywny wpływ na stan naszych finansów.

Przygotujmy budżet

Pierwszym z bardzo skutecznych sposobów dotyczących tego jak zapanować nad naszymi kwestiami finansowymi, jest znany i ceniony przez wiele osób sposób, czyli sporządzenie budżetu, często z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jak np. aplikacja do zarządzania budżetem.
Pamiętajmy by co miesiąc zapisywać wszelkie nasze przychody i wydatki, również te dodatkowe. Wystarczy poświęcić często kilkanaście minut i rozpisać sobie dokładnie wszystko na zwykłej kartce, by już nasze fundusze i ich przeznaczenie stało się jasne i klarowne.
Wiele osób ma również problem z tym, że wydają oni tak naprawdę więcej pieniędzy, niż miesięcznie zarabiają. Może wydawać się to oczywiste, ale należy to podkreślić, niezwykle ważne jest to, by nigdy nie doprowadzić do sytuacji w której nasze wydatki przekroczą kwotę naszych przychodów.
Dlatego też zawczasu, jeszcze przed wypłatą, powinniśmy wszystko dokładnie spisać. Zarówno kwotę jaką zarabiamy, jak i kwoty jakich potrzebujemy na poszczególne wydatki, nie zapominając o niczym. Uwzględnijmy zarówno poszczególne rachunki, jak i wydatki na jedzenie, a także wszelkie inne dodatkowe kwoty jakich będziemy potrzebować. Czasami może być to utrudnione, nie zawsze da się przewidzieć nieplanowane wydatki, a i ceny rachunków mogą różnić się od siebie różnymi miesiącami. Jednak i z tym można sobie poradzić, jeśli mowa o nieplanowanych, czy większych wydatkach, wystarczy utworzyć sobie budżet rezerwowy, na który co miesiąc będziemy odkładali kwotę na którą możemy sobie pozwolić, zaś w przypadku różnych cen rachunków, wystarczy, że obliczymy średnią jaką przeznaczamy na dany cel z kilku miesięcy. To znacznie ułatwi nam prowadzenie własnego budżetu domowego. Tak samo możemy postępować z wydatkami, które mogą sprawić nam kłopot podczas zapisywania ich w budżecie, na przykład jedzenie, wystarczy, że obliczymy powiedzmy, ile tygodniowo wydajemy na jedzenie, jeśli jest to kwota 150zł, wystarczy, że pomnożymy ją przez cztery tygodnie i już wiemy ile mniej więcej będziemy potrzebowali przeznaczyć na żywność danego miesiąca. Pamiętajmy jednak, by starać się dysponować funduszami jakie posiadamy mądrze, tak by po obliczeniu wszystkich wydatków w budżecie, generować nadwyżkę, a nie deficyt. Wtedy też będziemy mogli poszczycić się zdrowymi finansami.

Porządek z umowami

Drugą, równie ważną kwestią, jest utrzymywanie porządku we wszystkich naszych umowach. W dzisiejszych czasach tych posiadamy wiele, umowa kredytowa, umowa na usługi telekomunikacyjne, oddzielna umowa z dostawcą internetu, umowa o pracę, umowa o prowadzenie rachunku w banku czy umowy z poszczególnymi dostawcami energii. Jest tego o wiele więcej, w zależności oczywiście od tego na jakim poziomie żyjemy. Warto więc zachować w nich porządek i szukać oszczędności. Klasyczna teczka gdzie trzymamy wszystkie nasze dokumenty to stary, sprawdzony pomysł jednak żyjąc w pośpiechu i tam możemy stworzyć niemały bałagan. Jak sobie to uprościć? Wystarczy, że na komputerze, z którego korzystamy na co dzień, lub klasycznie, na kartce papieru, stworzymy arkusz kalkulacyjny, czyli nic innego jak tabelkę w której znajdziemy miejsce nie tylko na nazwę danego usługodawcy, ale również i na czas do końca umowy oraz kwotę jaką miesięcznie płacimy z racji dostarczania nam danych usług.

Jak na tym zaoszczędzić? W przypadku, gdy mówimy na przykład o umowie kredytowej, gdy powoli kończymy spłacać dany kredyt, zostało nam jedynie kilka rat i możemy sobie na to pozwolić, warto skontaktować się z kredytodawcą i zaproponować mu spłatę całości od razu. Jeśli jest to możliwe, zarówno z racji umów, jak i naszych finansów, możemy zaoszczędzić na dodatkowych kosztach związanych z płatnościami miesięcznymi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy na przykład półtorej roku temu podpisaliśmy umowę o usługi telekomunikacyjne z jednym z usługodawców. Powiedzmy, że umowa była podpisana na dwa lata, zamiast więc czekać kilka miesięcy na to, aż umowa dobiegnie końca i dać się często naciągnąć na jej przedłużenie, weźmy pod uwagę fakt, że może być to idealna chwila, by znaleźć sporą oszczędność. Rozważyć możemy kilka scenariuszy. Jednym z nich jest, co wydaje się być oczywiste, poszukanie tańszego usługodawcy. Operatorzy z miesiąca na miesiąc przygotowują coraz to bardziej opłacalne dla nowych klientów oferty, tak by przyciągnąć ich do siebie. To za co kiedyś, powiedzmy pięć-sześć lat temu, musieliśmy dodatkowo dopłacać, na przykład pakiet danych, może być dzisiaj u innego operatora w podstawie i to bez zbędnych, ograniczających nas i generujących dodatkowe wydatki limitów. Innym rozwiązaniem, które mamy do dyspozycji, jeśli podpisywaliśmy umowę zarówno na usługi jak i na urządzenie, jest fakt spłaty rat za urządzenie wcześniej. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy podpisujemy umowę i bierzemy urządzenie za złotówkę, lub złotych sto, bo i tak wydaje nam się to tanio jak za tak dobry sprzęt jaki otrzymujemy, tak naprawdę razem z abonamentem spłacamy raty za samo urządzenie, którego koszt, często przewyższa cenę sklepową. W tym przypadku rodzą się dwa rozwiązania. Po pierwsze, możemy zdecydować się na samą umowę, a na urządzenie zaoszczędzić i kupić je na przykład w sklepie z elektroniką lub spłacać je na raty. I tu rodzi się kolejny pomysł, jeśli oczywiście mamy takie możliwości, czemu by nie spłacić rat za urządzenie, gdy tylko dysponujemy odpowiednią ilością gotówki? Dzięki temu z naszych miesięcznych wydatków odejmiemy nawet kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, a płacić będziemy jedynie za dostarczane nam usługi. W przypadku różnych usług, warto również łączyć je wszystkie i podpisywać umowy u jednego operatora, dzięki temu, za pakiet usług możemy płacić o wiele taniej niż płaciliśmy do tej pory za poszczególne umowy i usługi u różnych ich dostawców.

Nie odkładajmy płatności na później

Nie zostawiajmy rachunków oraz faktów na później, szczególnie na ostatnią chwilę. Gdy tylko dostaniemy jakiś rachunek czy fakturę do zapłaty koniecznie o niej pamiętajmy. Owszem, usługodawca nie wyłączy nam usługi, jeśli spóźnimy się tydzień z płatnością, ale być może zdąży wysłać nam ponaglenie, a za tymi pismami często idą dodatkowe opłaty, które w przypadku, gdy za usługę płacimy powiedzmy 60zł, mogą podnieść ją, w zależności od tego ile się spóźniamy z płatnością, o na przykład złotych 20. Teraz pomnóżmy sobie tę kwotę przez na przykład 4 czy 5, zakładając, że właśnie tylu rachunków nie zapłacimy w terminie. Już tworzy nam się kwota, która w naszym domowym budżecie może mieć naprawdę spore wrażenie. Oczywiście obliczenia i liczby są przypadkowe, jednak mniej więcej pokrywają się z rzeczywistością, dlatego też warto dbać o porządek w naszych fakturach i rachunkach.

Nie jest to jednak wielkim problemem, bo banki pozwalają nam na zapisywanie płatności cyklicznych, które danego dnia miesiąca pobierają się samoistnie z naszego konta. Mimo tego wielu z nas, o czym mówią statystyki, ma z terminową płatnością duży problem. Nie musimy jednak z każdym rachunkiem logować się, czy biec do banku, by od razu go zapisać, wystarczy, że zbierzemy wszystkie jednego dnia, uporządkujemy i tego też dnia zapiszemy je jako płatności cykliczne. Warto również pamiętać, by nie zostawiać płatności faktur na ostatnią chwilę. W takim przypadku pieniądze mogą nam się po prostu rozejść, przez co koniec końców nie będziemy mogli pozwolić sobie na ich opłatę, co wygeneruje dodatkowe koszta. Najlepiej, gdy tylko mamy akurat na to fundusze, od razu opłacić wszelkie rachunki. Będzie to dobre nie tylko dla naszych funduszy, ale i dla naszego spokojnego snu.

Wymaga to niewiele czasu.

Pamiętajmy również, ze warto poświęcić, choć jeden dzień miesiąca, kilka godzin, by zrobić porządek w naszych finansach. Jest to oczywiście jedynie kilka pomysłów, jednak wdrożenie nawet tak znikomej ich ilości z całą pewnością pomoże nam odnaleźć się w gąszczu umów i rachunków jakie posiadamy. No i co najważniejsze, naprawdę zacząć oszczędzać na tym, czego tak naprawdę nie musimy płacić, czyli na usługach, które u innych usługodawców już dawno są w cenie podstawowych ofert czy na kosztach jakie wiążą się z odbieraniem przez nas dodatkowych monitów przypominających nam, że termin zapłaty danego rachunku już minął.