Ostatnio przeczytałem w internecie, że tylko w 2014 roku Polacy, którzy mieszkają po za granicami naszego kraju przesłali nad Wisłę ponad 14 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy zostało przelane z Niemiec, a kolejno później z Wielkiej Brytanii. Od razu do głowy przychodziło mi milion myśli, a to jedno z nich: ile na takich przelewach mogły zarobić prywatne firmy pośredniczące w tych transakcjach zagranicznych czy nawet banki? Zdecydowanie są to na pewno bardzo duże i gigantyczne sumy. Polacy którzy mieszkają za granicą szukają wielu sposobów na tanie i łatwe przesyłanie swoich zarobionych pieniędzy do kraju. Postarałem się zebrać kilka pomysłów, które są bardzo popularne i je przeanalizować. Podaje też wady i zalety tych sposobów. Zapraszam do czytania.

Sposób 1: Przekaz pocztowy

Tak na prawdę nie ma co się śmiać. Jest to bardzo ciekawa opcja umożliwiająca nam wysyłanie pieniędzy do Polski nawet z drugiego końca świata. Trzeba pamiętać o tym, że emigranci często zostawiają w kraju rodziców, nierzadko ludzi, którzy są w podeszłym wieku i nie posiadają żadnych kont bankowych, nie znają internetowych serwisów typu PayPal itp. Dlatego też przekaz pocztowy jest najlepszą, najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją, dla takich ludzi, którzy nie mają ani kont bankowych, ani internetowych – w końcu nie jest problemem odebrać kopertę od listonosza.

Przekazy pocztowe dostępne są na całym cywilizowanym świecie. Jednak największym minusem tego sposobu jest bardzo długi czas oczekiwania na pieniądze – zazwyczaj trwa to tyle, co dostarczenie najzwyklejszego listu. W dodatku usługa ta jest płatna, a Bank Pocztowy musi naliczyć jeszcze opłatę za przewalutowanie pieniędzy.

Sposób 2: Klasyczny przelew bankowy

Zdecydowanie jest to najprostszy sposób na przelanie pieniędzy z drugiego końca świata do własnego kraju. A sytuacja jest jeszcze lepsza, jeśli ktoś ma konto w Polsce. Wtedy procedura przelewu jest chyba wszystkim znana i nie trzeba się nad nią długo zastanawiać.

W takiej sytuacji trzeba skorzystać z przelewu SEPA, jest on zdecydowanie najtańszy z wszystkich. Kwota za taki przelew wynosi od 0 do 20 złotych, pieniądze pobiera Bank od nadawcy przy wykonaniu przelewu. Jeśli jednak przelew realizowany jest z kraju spoza Unii Europejskiej (lub Monako, Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinu i Islandii) i ma inną walutę niż EURO, wtedy trzeba skorzystać z przelewu SWIFT, ponosimy wtedy znacznie wyższą opłatę niż za wcześniejszy sposób przelewu bankowego. Opłata tu jest obliczana procentowo, zależna od wartości przelewu.

Nie zapomnijcie o tym, że kiedy przelewamy obcą walutę do kraju z odbiorem w złotówkach, opłacalne w tej sytuacji może być zwykłe skorzystanie z oferty kantorów online. Polega to na tym, że: Ja mieszkam w Wielkiej Brytanii i mam konto w innej walucie niż EURO – dajmy na to w funtach. Chcę przelać do Polski złotówki. Jeśli mamy zamiar wykonać zwykły przelew bankowy, wtedy lepiej wymienić złotówki właśnie w takim kantorze internetowym, a następnie wykonać już przelew w złotówkach. Kursy, które oferowane są przez kantory internetowe, prawie zawsze są lepsze i bardziej opłacalne niż bankowe.
Podsumowując: Kiedy chcemy z zagranicznego banku przelać inną walutę niż euro – wtedy lepiej skorzystać z innych dostępnych metod.

Sposób 3: PayPal

Jest to również bardzo prosty sposób, który pozwoli nam przelać pieniądze z zagranicy, wymaga tylko tego, aby nadawca jak i odbiorca posiadali konta PayPal. Konto na tym serwisie zakłada się bardzo łatwo, a gdy już je założymy wystarczy na konto nadawcy wpłacić taką ilość środków jaką chcemy przelać, a następnie na stronie usługi podać tylko e-mail odbiorcy i kwotę jaką chcemy przekazać. Po krótkim czasie odbiorca otrzyma wiadomość na jego skrzynkę internetową z informacją, że jego konto PayPal właśnie zostało zasilone daną sumą.

Jest również parę minusów PayPala. Jednym z nich to wypłata pieniędzy z konta PayPal na konto bankowe, która bywa bardzo czasochłonna. Dla nowych użytkowników obowiązuje niestety limit wypłat. Jednak korzystanie z PayPal nie zawsze się opłaca. Za transakcje międzynarodowe operator usługi pobiera opłatę od 0,09% do 3,3% + opłata stała za przewalutowanie.

Sposób 4: Przelewy pieniężne z odbiorem na poczcie

Taki sposób oferuje bardzo dużo firm, które pośredniczą w tego typu transakcjach. Sposób ten jest bardzo łatwy: Wystarczy założyć konto na wybranej przez nas stronie, wybrać kwotę przelewu, następnie zaakceptować kurs i na końcu opłacić usługę. Kiedy już zrobimy to wszystko, pieniądze mogą być gotowe do odebrania na poczcie w Polsce nawet do 20 minut, jest to bardzo szybka realizacja. Odbiorca potrzebować będzie tylko telefon komórkowy, na który w ciągu kilkunastu minut otrzyma SMS z jednorazowym kodem, który pozwoli autoryzować transakcję. Kiedy już okażę kod kasjerce, bez problemu może zabrać gotówkę z poczty.

Zdecydowanie plusem takiego sposobu przesyłania pieniędzy do Polski jest bardzo mały koszt – trochę poszperałem w internecie i znalazłem ofertę polskiej firmy, która za taką usługę chcę tylko nieco ponad 4 funty (można na niej przekazać z UK do Polski maksymalnie 1500 funtów).

Sposób 5: Przekazy pieniężne

Jest to bardzo popularna usługa, którą w szczególności realizują giganci na tym rynku w stylu Western Union. By dokonać takiego przekazu, trzeba zarejestrować się na stronie firmy którą wybraliśmy, następnie wybrać kwotę jaką chcemy wysłać i na koniec podać dane odbiorcy. Jeśli nie chcemy zrobić tego przez internet, żadnym problemem jest zrobienie tego w placówce danego operatora.

Jako potwierdzenie tego przekazu dostajemy dokument z numerem kontrolnym MTCN – musimy podać go odbiorcy, bo tylko za pomocą takiego dokumentu może on odebrać pieniądze w Polsce lub innym kraju. Wypłaty również można dokonać w określonych bankach lub w placówce firmy pośredniczącej, w walucie obcej lub w złotówkach.

Zdecydowanie największym minusem takiego rozwiązania jest wysoki koszt przekazu. Postanowiłem zrobić symulację na stronie giganta – Western Union. Z obliczeń wyszło mi, że jeśli miałbym zamiar przesłać do Polski 3000 złotych z odbiorem w gotówce, to musiałbym za to zapłacić opłatę z tym związaną w wysokości 80 złotych. Jest to duża opłata jak na taką sumę.

A więc po wyżej wymienionych przykładach widać, że jest co najmniej kilka sposobów, które umożliwią nam dosyć szybkie i niedrogie przesłanie pieniędzy z innego kraju do Polski. Niestety bardzo ciężko jest ominąć opłaty, dlatego też zawsze jakieś będą – no chyba że ktoś przewozi euro, funty czy dolary w walizce, ale tego sposobu zdecydowanie nikomu nie polecam.

A czy wy próbowaliście kiedyś przesłać pieniądze z zagranicy do Polski? Czy znacie jeszcze jakieś sposoby na przelanie pieniędzy? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!