Jak tam mijają Wam wakacje? Wszyscy wrócili wypoczęci i zdrowi? W wakacje często zaczynamy wyznaczać sobie różne postanowienia. Ktoś próbuje zacząć biegać, ktoś inny próbuje rzucić palenie, jeszcze ktoś stara się wziąć swoje życie w garść i poszukać swojej drugiej połówki. Jeśli sami nie macie jeszcze swojego wakacyjnego postanowienia, to zachęcam Was, by jednym z nich było oszczędzanie. Sam wiem, że łatwo jest mówić, a znacznie trudniej jest z realizacją swojego planu, dlatego postanowiłem Wam pomóc i przygotowałem bardzo praktyczny i zrozumiały dla wszystkich poradnik. Przedstawiam wam 42 bardzo proste sposoby na to, by zacząć oszczędzać pieniądze bez większych poświęceń.

1.Zamiast oglądać nudne seriale na fotelu, czasami lepiej wyjść na spacer. Zaoszczędzimy w ten sposób trochę pieniędzy na prądzie, a przy takim spacerze z pewnością poprawi nam się humor i spadnie waga.

2.Inwestycja w zmywarkę – Jest wiele korzyści z posiadania zmywarki, dlatego też warto ją zakupić. Po pewnym czasie zaczniemy oszczędzać na wodzie i zaoszczędzimy też na czasie.

3.Planowanie wszystkiego, co można zaplanować – jeśli zaplanujemy kilka tygodni wcześniej, coś co będziemy musieli i tak kupić, unikniemy w ten sposób nagłych i dużych obciążeń naszego portfela. Jeden przykład: Książki do szkoły. Każdy z nas wie, że do szkoły zaczynamy chodzić od 1 września, dlatego też nie powinniśmy mieć problemu, by zacząć odkładać pieniądze kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego na zakup książek czy przyborów szkolnych. Z jeszcze większym wyprzedzeniem możemy zaplanować też jakiś wyjazd na wakacje.

4.Kiedy wybieramy się na zakupy, przygotować wcześniej ich listę – ten sposób uchroni nas przed niespodziewanymi dodatkami. Najważniejsze w tym jest, by postępować zgodnie z planem i mieć silną wolę.

5.Mobilizacja do gromadzenia oszczędności –Jeśli zaczęliśmy oszczędzać pieniądze, ale nie mamy wyznaczonego celu, co chcielibyśmy kupić za tę uzbierane pieniądze, to po pewnym czasie można sobie uświadomić, że jest to pozbawione jakiegokolwiek sensu. I w jednej chwili można stracić przez to chęć do dalszego oszczędzania. Dlatego warto znaleźć w sobie motywację do oszczędzania. Pomysłów jest bardzo wiele, między innymi możemy zbierać na: kupno nowego samochodu czy wymarzoną od dawna wycieczkę. Kiedy wiemy na co oszczędzamy pieniądze, łatwiej jest wtedy zabrać się do dzieła.

6.Carpooling – jest to nic innego jak jeżdżenie z ludźmi do pracy czy w różne miejsca w Polsce i nawet na całym świecie. W internecie możemy znaleźć bardzo dużo serwisów carpoolingowych, które mają na celu łączyć interesy różnych ludzi. Jeżeli dojeżdżacie do pracy autem, warto poszukać także ludzi chętnych na wspólne dojazdy – koszt paliwa znacznie się zmniejszy.

7.Ekonomiczna jazda – Faktem jest to, że na ecodrivingu możemy zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy na paliwie i nie tylko.

8.Sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów – gdy czegoś już nie potrzebujemy, może okazać się, że ktoś inny będzie tego potrzebował – do tego stopnia, że będzie gotów za to zapłacić całkiem dobrą sumę. Allegro, OLX, Gumtree, Sprzedajemy – to tylko cztery z sprawdzonych stron, a jest ich znacznie więcej.

9.Negocjowanie z dostawcami mediów – dobrym pomysłem na oszczędzanie jest też obniżenie rachunków, które często pochłaniają zbyt duży budżet wielu rodzin. Jeśli uważamy, że płacimy zbyt dużo za prąd, warto sprawdzić innych dostawców na rynku. Być może gdzieś jest taniej, niż u naszego obecnego dostawcy prądu. Zachęcam też do regularnego kontrolowania ofert dostawców Internetu czy operatorów telefonii komórkowej, być może natrafimy na jakąś lepszą ofertę, od aktualnej.

10.Nauka języków obcych przez Internet – Zdecydowanie jest to najtańsza możliwa opcja, a przy odrobinie zaangażowania i chęci, możemy osiągnąć naprawdę wspaniałe efekty.

11.Przeciętna polska rodzina co miesiąc wyrzuca do śmieci jedzenie o łącznej wartości 100 złotych. Ciężko wyobrazić sobie większe marnotrawstwo. Więc lepiej będzie kupować mniej i ewentualnie dokupić brakujący produkt niż upychać lodówkę, a później wyrzucać żywność po terminie.

12.Koniec z przywiązywaniem się do rzeczy – kolejny wazon naprawdę nie zmieni już wyglądu salonu, a nowy dywan będzie niepotrzebnym pochłaniaczem kurzu. Tak samo jest z pamiątkami z wakacji. Zwykle są horrendalnie drogie, a później i tak się tylko kurzą. Wspomnienia są za darmo.

13.Woda zamiast napojów gazowanych – zamiast słodkich napojów gazowanych, woda – jest wiele korzyści z zwykłej wody, między innymi, to, że jest parę razy tańsza i zdrowsza niż zwykły gazowany napój. Jeśli chcemy naprawdę zaoszczędzić na kupowaniu wody, możemy wtedy założyć w domu filtr odwróconej osmozy, dzięki któremu nie będziemy musieli kupywać wody.

14.Polowanie na kody rabatowe – nie dość, że w sieci jest mnóstwo takich kodów, to są one darmowe i kiedy już je mamy, to możemy skorzystać z jakiegoś atrakcyjnego rabatu

15.Kupowanie używanych rzeczy – nie do końca chodzi tu o ubrania, mimo, że na nich też możemy sporo zaoszczędzić, ale bardziej chodzi tu o np. używany sprzęt elektroniczny czy jakieś gry komputerowe. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie bardzo dużych pieniędzy jest również kupno samochodu. Jeśli trafimy na auto które służyło za model testowy, to zaoszczędzimy aż o 20-40%, a sam samochód jest jak nowy.

16.Kanapki do pracy – ich robienie czasami zmarnuje nam trochę więcej czasu, niż kupienie gotowej, ale można na tym naprawdę sporo zaoszczędzić w skali roku. A co najważniejsze taka kanapka jest zdrowa i potrafi lepiej zaspokoić głód niż zwykła, droga przekąska z automatu.

17.Tankowanie na stacji przy hipermarkecie – na takich stacjach paliwo jest zazwyczaj taniej, niż na zwykłych stacjach, a same paliwo nie odbiega jakością od tego, które oferowane są na normalnych stacjach. Dlaczego więc mamy przepłacać? Jeśli tankujemy cały bak, zrobi to ogromną różnicę, ponieważ na jednym litrze paliwa zaoszczędzić możemy już od 20-30 groszy.

18.Economy sharing – ekonomia współdzielenia jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i staje się coraz bardziej popularna.

19.Zdrowa dieta zamiast suplementów – zdecydowanie jesteśmy najwyżej w europie w dziedzinie kupowania różnych maści, leków, suplementów i innych środków farmaceutycznych. Często wydajemy na to wielkie pieniądze, a raczej je bez sensu marnujemy i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Po co kupować suplement z witaminą C, skoro można np. jeść świeże owoce czy pić świeżo wyciśnięte soki? Wychodzi taniej, a na pewno zdrowiej i smaczniej.

20.Sprytne zakupy – przykładów jest na prawdę wiele. Warto kupić np. opony zimowe jeszcze przed zimą, a najlepiej latem, czy nawet kupić prezenty gwiazdkowe… chwilę po świętach – zdecydowanie zaoszczędzimy wtedy nie małe pieniądze.

21.Dbanie o zęby – lepiej dbać o swoje zęby z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że znacznie taniej wychodzi nam ich pielęgnacja niż ich ciągłe leczenie.

22.Przegląd garderoby – jednym z wielu sposobów na marnowanie pieniędzy jest chodzenie na zakupy odzieżowe tylko po to, by się rozerwać i spędzić dobrze czas. Przed pójściem na zakupy warto sprawdzić swoją garderobę i ocenić, czy na pewno czegoś brakuje.

23.Realizowanie hobby w tańszym wariancie – jestem kinomaniakiem, dlatego też kino odwiedzam prawie, że co tydzień. Zawsze chodziłem w weekendy, jednak po pewnym czasie uświadomiłem sobie, że ceny tych biletów w niedzielę i sobotę są bardzo wysokie – sięgają nawet do 35 złotych. Dlatego też wpadłem na rozwiązanie tego problemu i jednocześnie zaoszczędzenie pieniędzy. Mianowicie do kina chodzę tylko w środku tygodnia, gdyż ceny co do weekendu są nieporównywalnie niskie. Tanie czwartki, tanie piątki – takich promocji jest na prawdę bardzo dużo. Ostatnio była bardzo fajna akcja, w której we wtorki można było obejrzeć filmy polskiej produkcji tylko za 15 zł.

24.Oszczędzanie na ogrzewaniu – jednym z większych kosztów, tuż obok prądu stanowią koszty ogrzewania. Jest to stały wydatek, który ponoszą polskie rodziny, dlatego też warto poszukać w tym jakiejkolwiek oszczędności. Jeśli obniżymy temperaturę tylko o 1 stopień, to da nam to nawet o 25% niższe rachunki. Jednak pamiętajcie o tych kilku istotnych i prostych zasadach: zamontowaniu termostatów na grzejnikach i uszczelnieniu lub wymianie okien oraz o częstym, ale krótkim i intensywnym wietrzeniu.

25.Zdrowy rozsądek ponad „zaleceniami” lekarza – wielu z was pewnie mnie za to znienawidzi, ale sam nie ufam lekarzom, głównie tym rodzinnym. Bardzo często spotykałem się z taką sytuacją, w której lekarz próbował wcisnąć mi jakiś nowy lek, który kosztował dwa razy więcej niż zwykly, a skład obu leków był praktycznie ten sam. Dlatego kiedy już muszę wykupić receptę, sprawdzam najpierw w domu, czy nie mam podobnych środków do tych które są mi zapisane, a jeśli nie mam, to zawszę proszę farmaceutę o wskazanie tanich zamienników.

26.Zakupy hurtowe – w każdym dużym mieście działają wielkie targi, na których można zrobić zakupy w ilościach hurtowych. Zgadzam się, że może być problem z przechowaniem np. 50 kilogramów ziemniaków, ale z produktami chemicznymi będzie znacznie łatwiej. Zwykle bardzo opłaca się kupić np. 5 litrów płynu do WC. Hurtowe zakupy można robić w sieciach typu Makro czy Selgros.

27.Remont we własnym zakresie – jest wiele prac do których nie trzeba zatrudniać specjalnie fachowców, a można wykonać samodzielnie, np.: montaż paneli, silikonowanie, fugowanie czy najprostsza możliwa rzecz – malowanie ścian. Jeśli ktoś nie do końca wie jak zamontować panele to na YouTube znajdzie wiele poradników, w których jest dokładnie wytłumaczone jak to zrobić.

28.Nawyki – wiele pieniędzy tracimy przez nasze złe nawyki, które łatwo wyeliminować z naszego życia. Wystarczy pamiętać o tym by: zakręcać kran podczas mycia zębów, gasić światło za każdym razem, kiedy wychodzimy z pokoju, zamiast napełniać wannę do pełna, korzystać z prysznica. Te metody są wszystkim znane, jednak przez wiele osób ignorowane, a dzięki tym kilku sposobom możemy zaoszczędzić niemałe pieniądze.

29.Samodzielne naprawy samochodu – mam na myśli tutaj drobne czynności, które jest wykonać każdy z nas, typu: wymiana kół czy wymiana filtra powietrza. W taki sposób możemy nie tylko przyjemnie spędzić parę godzin, a nawet zaoszczędzić sporo pieniędzy.

30.Imprezy składkowe – w Polsce raczej obowiązuje taka tradycja, by nie prosić gości o to, aby przynieśli jedzenie ze sobą, jednak młodsze pokolenie zmienia tą tradycje i coraz częściej zdarza się, że coś przyniosą. Jeśli macie zamiar zoorganizować dużą domówkę, warto wtedy poinformować przyjaciół, że będzie to impreza składkowa, by przynieśli coś od siebie. W taki sposób możemy sporo zaoszczędzić na zwyklych artykułach spożywczych, które są niewątpliwie potrzebne na domówkach.

31.Montaż instalacji LPG w samochodzie – montaż instalacji LPG ma sens tylko wtedy, gdy właściciel auta wykonuje bardzo dużo kilometrów samochodem, jeśli jeździ okazyjnie – wtedy ta inwestycja może okazać się nietrafioną.

32.Recykling – na recyklingu możemy na prawdę bardzo dobrze zarobić, wystarczy odrobina chęci.

33.Na wakacje po sezonie – jeśli mamy możliwość, by swój urlop wykorzystać w innych miesiącach niż w wakacje, to może w ten sposób sporo zaoszczędzić. Zdecydowanie lepiej jest planować urlop w czerwcu czy we wrześniu z wielu powodów. Poza sezonem wakacyjnym ceny hoteli i wycieczek są wtedy naprawdę znacząco niższe, a w wielu krajach pogoda jest ładna nie tylko w wakacje.

34.Zapisanie się na newslettery – poprzez zapisanie się na newslettery możemy dostać sporo bonów, dzięki którym możemy dostać zniżki na produkty, które dają nam możliwość kupienia rzeczy, paręnaście złotych taniej.

35.Porównywanie cen – w internecie znajdziemy sporo stron, na których możemy porównać ceny najróżniejszych rzeczy, od zwykłych rowerów do wycieczek czy nawet porównania kosztu OC i AC samochodu.

36.Naprawienie sprzętów – wiele osób wie, w tym ja, że sprzęty elektroniczne projektowane są tak, by po jakimś czasie całkowicie się popsuły, ale mimo to czasami warto poświęcić trochę czasu i spróbować je naprawić. Sam ostatnio miałem problem z słuchawkami – zgubiłem jedną gumkę, przez co źle słyszałem dźwięk. Zamiast kupić nowe słuchawki za parędziesiąt złoty, kupiłem jedną nową gumkę za 5 złotych, dzięki temu zaoszczędziłem sporo pieniędzy i mam nadal działające słuchawki.

37.Rezygnacja z kablówki/platformy cyfrowej – według mnie bez sensu jest płacenie za dostęp do treści, która jest dostępna w internecie za darmo. Sam w ogóle nie oglądam telewizji, jeśli chce coś obejrzeć, to korzystam z platformy VOD i nie jest potrzebna mi do tego kablówka ani platforma cyfrowa. Nawet jeśli za dostęp do niektórych filmów muszę zapłacić, to i tak mam poczucie, że nie tracę pieniędzy na dostęp do takich programów, które i tak nie są przeze mnie oglądane.

38.Weryfikacja kosztów bankowych – oszczędzić możemy też za pomocą kosztów bankowych, mianowicie dobrze jest co jakiś czas sprawdzić, czy za posiadanie konta osobistego w banku nie pobierana jest zbyt duża opłata. Jeśli okażę się, że oferta jest dla nas niekorzystna, to bez problemu można znaleźć lepszą, gdyż w dzisiejszych czasach jest naprawdę dużo opłacalnych ofert.

39.Duże prezenty na spółkę – każdy kto ma dziecko wie, że niektóre zabawki dla dzieci są naprawdę bardzo drogie i nie wszystkich stać by je kupić. I w takim problemie możemy znaleźć jego rozwiązanie. Wystarczy umówić się z dziadkami, że prezent kupujemy na spółkę – przez co zaoszczędzimy nawet połowę ceny. Oprócz tego, że dziecko będzie uszczęśliwione z nowego prezentu, to skupi się na jednej rzeczy i doceni ją znacznie bardziej.

40.Wymiana walut w kantorach internetowych – stacjonarne kantory jak i banki są zdecydowanie droższe niż kantory internetowe. Dlatego warto wymieniać waluty za pomocą kantorów internetowych.

41.Świnka-skarbonka – mimo, że sposób jest już naprawdę stary i zna go chyba każdy, to jest nadal skuteczny. Sam mam taką skarbonkę, do której wrzucam drobne pieniądze, które i tak zalegają mi w portfelu. Dzięki temu sposobowi jestem w stanie uzbierać nawet kilkaset złotych w ciągu roku, bez większego wysiłku – no chyba że ktoś wysiłkiem nazwie wrzucanie pieniędzy do skarbonki.

42.Apteki internetowe – faktem jest to, że kupując w internetowych sklepach możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, dlatego też warto zaopatrzyć się w lekarstwa przez internet. Mój przykład: Potrzebowałem prawoślazową witaminę C, w zwykłej stacjonarnej aptece kosztuje ona coś koło 60 złotych, a ja kupiłem przez internet za 30 złotych z policzoną przesyłką i miałem to na drugi dzień.

Mimo, że lista jest długa, to pomysłów jest naprawdę dużo więcej. Ja podzieliłem się z wami moimi sposobami na oszczędzanie, teraz czekam na wasze pomysły. Zachęcam was do komentowania tego artykułu.