Ważniejsze od wyboru inwestycji jest to by oszczędzać.

Istnieje naprawdę wiele decyzji inwestycyjnych o które możesz się martwić, ale jest tylko jedna, która tak naprawdę ma znaczenie. Oszczędność jest ważniejsza niż jakakolwiek część planu inwestycyjnego.
Jest coś ważniejszego niż typ konta inwestycyjnego z którego korzystasz. Jest to również ważniejsze niż konkretne inwestycje na które się zdecydujesz. Tym bardziej jest to ważniejsze niż wiele innych rzeczy na które nie masz żadnego wpływu, na przykład czy kurs wzrośnie czy spadnie w tym roku.
W rzeczywistości, wszystkie inne elementy Twojego planu inwestycyjnego, poza oszczędzaniem, ledwo się liczą, chyba, że uzyskasz odpowiednią stopę oszczędności.
Oto trzy powody z racji których jest to prawda

Powód numer 1: Im więcej oszczędzisz, tym szybciej będziesz wolny

To może wydawać się oczywiste, ale czy kiedykolwiek faktycznie spojrzałeś na liczby?
Czy wiesz, ile lat jeszcze będziesz musiał przepracować przy obecnej stopie oszczędności? Czy wiesz, o ile krócej to będzie trwało, jeśli zwiększysz stopę oszczędności?
Oto liczby. Wykres pokazuje, ile czasu zajmuje osiągnięcie niezależności finansowej przy różnych stopach oszczędności:
Teraz mamy tu kilka założeń. Liczby zakładają, że zaczynasz od 0 złotych na oszczędności i nie uwzględniają żadnych dochodów z Ubezpieczeń Społecznych, które możesz otrzymać.
Ale bez względu na to, punkt jest tutaj jasny. Nawet niewielki wzrost oszczędności może zmniejszyć lata pracy zawodowej.
Zwiększenie stopy oszczędności z 5% do 10% pozwala przejść na emeryturę 14 lat wcześniej. Zwiększmy to o kolejne 5% i możemy przejść na emeryturę o kolejne 8 lat wcześniej.
A może chcesz być naprawdę ambitny i zaoszczędzić aż połowę swoich dochodów, co pozwoli Ci na bycie niezależnym finansowo w ciągu zaledwie 17 lat.
Jest to możliwe i nie musisz wiedzieć wiele, by tego dokonać. Ważne, byś zaczął oszczędzać pieniądze.

Powód numer 2: Nie możesz inwestować, nie oszczędzając

Oszczędzanie pieniędzy może być naprawdę trudne. Być może nie zarabiasz wystarczająco dużo, aby realistycznie móc patrzeć na wyższe stopy oszczędności. Możesz również cieszyć się wydawaniem pieniędzy i po prostu nie chcieć się poświęcić, aby więcej oszczędzić.
W obu tych przypadkach może Ci się wydawać, że odrobisz niższy poziom oszczędności, zastanawiając się jak uzyskać lepsze zwroty z inwestycji. To byłoby najlepsze rozwiązanie w obu tych przypadkach, prawda?
Z całą pewnością brzmi to świetnie, ale tak naprawdę po prostu nie działa.
Prawda jest taka, ze przez pierwsze dziesięć lat życia inwestycyjnego, zyski, które otrzymujesz, zarówno te dobre, jak i złe, nie mają w rzeczywistości większego znaczenia.
Najważniejsze jest to, ile tak naprawdę oszczędzasz. I to ma sens, gdy o tym pomyślisz.
Załóżmy, że masz 10 000 złotych oszczędności. Zwrot z inwestycji w wysokości 8%, czyli średnia liczba na rynku akcji w długim okresie, przyniosłaby Ci 800 złotych w ciągu roku. Nawet fenomenalny zwrot 20% zwiększyłby Twoje oszczędności jedynie o 2000 złotych.
Możesz zaoszczędzić więcej, zarabiając tylko 100-200 złotych miesięcznie na koncie emerytalnym. To tylko od 2,5% do 5% oszczędności na kwocie 50 000 złotych, co daje 7 500zł do Twoich oszczędności rocznie. Jest to o wiele więcej niż możesz zarobić na zwrotach z inwestycji. Przy wyższych zarobkach oczywiście różnica jest jeszcze bardziej imponująca.
Najważniejsze jest jednak to, że przez pierwszą dekadę życia inwestycyjnego oszczędności mają większy wpływ na ostateczny sukces niż znalezienie sposobu na uzyskanie lepszych wyników. Skoncentruj się więc na osiągnięciu tej części planu, nie przejmując i nie martwiąc się o wszystko inne.

Powód numer 3: Twoje zwroty będą w końcu miały znaczenie, ale…

Drugą stroną powodu numer dwa, jest fakt, iż w końcu zwroty z inwestycji zaczną przewyższać Twoje składki. Kiedy dojdziesz do tego punktu, Twoja konkretna strategia inwestycyjna będzie miała duże znaczenie, ponieważ zarówno Twoje zyski, jak i straty zaczną mieć naprawdę duży wpływ na Twój ostateczny sukces.
Ale stanie się tak jedynie, gdy zgromadzisz znaczące oszczędności. A można budować znaczne oszczędności, uzyskując w odpowiednich miejscach stopy oszczędności.
Postaraj się o to. Jeśli zrobisz to wystarczająco dobrze, to po wystarczająco długim czasie, ostateczne zwroty z inwestycji zaczną mieć o wiele, wiele większe znaczenie.

To jest dobra wiadomość!

Wszystko to jest naprawdę świetną wiadomością dla Ciebie. Oznacza to, że większość mylących i skomplikowanych decyzji inwestycyjnych na które trafiłeś w internecie czy od kogoś usłyszałeś, nie ma dla Ciebie większego znaczenia.
Nie musisz mieć doktoratu z dziedziny finansów, aby odnieść sukces jako inwestor.
Nie musisz mieć mnóstwa pieniędzy, aby odnieść sukces jako inwestor.
Nie musisz dokonywać samych właściwych wyborów inwestycyjnych lub dokładnych kont, a także martwić się o wzloty i upadki giełdy, by odnieść sukces jako inwestor.
Wszystko co tak naprawdę musisz zrobić, to skupić się na zwiększeniu stopy oszczędności. Jeśli tego dokonasz będziesz w doskonałej formie, bez względu na to, jak wygląda reszta Twojego planu inwestycyjnego.