Nie od dziś wiadomo, że kursy walut cały czas szaleją. Złotówka śrubuje następne niechlubne rekordy bardzo małej wartości, co niestety odbija się nam na naszych portfelach. Rynki finansowe w zupełności nie darzą polskiej waluty zaufaniem. Zastanawiacie się do której mają zaufanie? Owszem do dolarów, ale nie tylko. W miarę bezpieczną kryptowalutą dla inwestorów jest Bitcoin. Na początku nikt nie chciał w to inwestować, teraz wręcz przeciwnie. Przygotowałem dla was wpis, a w nim wytłumaczę wam jak działa Bitcoin i z czym to się je. Zapraszam.

Kiedy i jak powstał Bitcoin?

Bitcoin powstał w 2008 roku, wtedy na całym świecie panował największy od lat 30. XX wieku kryzys finansowy. Prawdopodobnie na pomysł stworzenia kryptowaluty wpadł niejaki Satoshi Nakamato.

W Bitcoiny inwestowało mało ludzi, przez co ich popularność rosła bardzo powoli. Debiut waluty na giełdzie MtGox był – pisząc oględnie – mało udany, bo wycena zatrzymała się na 0,063 dolara za jednostkę. Była to jednak tylko przykrywka. Już w następnych miesiącach kryptowaluta ta gwałtownie zyskiwała na wartości. W szczytowym momencie jej wartość wzrosła aż o 1400%.

Co to jest właściwie Bitcoin?

Ciężko znaleźć odpowiednią definicję zrozumiałą dla każdego. Jednak najlepiej sprawdzi się tutaj określenie, że jest to coś, co jest jedynie umowną walutą i nie ma fizycznej postaci. Bitcoin to ciąg kilkudziesięciu znaków, które układają się w zaszyfrowany kod, głównie przez działania matematyczne, które wykonywane są przez komputery.

Czyli: Bitcoina nie można ani włożyć do portfela, a tym bardziej dotknąć czy wpłacić na swoje konto bankowe. To tylko coś, co istnieje w sieci. Mimo tego coraz więcej krajów, takich jak np. Niemcy uznaje go za pełnoprawną walutę. Natomiast w naszym kraju kryptowaluta nadal nie podlega żadnych uregulowaniom prawnym. Istnieje tylko jeden: Jakikolwiek zysk z Bitcoina jest normalnie jak wszystko opodatkowane, czyli jeśli ktoś sprzedał coś swojego i na tym zarobił, musi odprowadzić z tego podatek.

Na ten moment mówimy tylko o teorii, gdyż jak można się spodziewać popularność Bitcoina w naszym kraju jest jeszcze stanowczo za mała. Zgadza się, można usłyszeć o ciągle zwiększających się liczbie punktów, które akceptują płatności kryptowalutą. Jednak trudno jest nam uznać, że Bitcoin może stanowić równy dla naszej złotówki środek którym możemy coś kupić.

Zalety idei Bitcoina

Jedną z największych zalet bitcoina jest zdecydowanie szybkość zrealizowanej transakcji jak i wygoda. Nie musimy czekać na zaksięgowanie środków – osoba która realizuje przelew ze swojego portfela Bitcoin płaci w czasie rzeczywistym. Oczywiście nad całym wykonanym procesem czuwa społeczność internetowa. Ta ma za zadanie odnotowywać każdą taką transakcje, przez co nie ma żadnej możliwości, by w obiegu było więcej Bitcoinów niż jest ich rzeczywiście. Co najważniejsze – waluty tej nie da się ukraść, co minimalizuje straty i zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Jednak Bitcoinem płacić można jedynie przez Internet lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej czy w formie wirtualnego przelewu z portfela.

Bitcoin nie jest w jakikolwiek sposób kontrolowany przez banki centralne wszystkich krajów. Dlatego też nie ma mowy o dorobieniu sobie fałszywych pieniędzy, bo w obiegu w jednym czasie maksymalnie może być 20 milionów monet. Przez takie rozwiązanie waluta ta jest bardzo stabilna i nie traci na swojej wartości w tak szybkim tempie jak normalnie pieniądze.

Portfel Bitcoin

By móc dowolnie płacić Bitcoinem konieczne jest posiadanie własnego wirtualnego portfela. W internecie znajdziemy sporo aplikacji, które tworzą systemy przechowywania kryptowaluty, jednym z nich jest Blockchain.info. Kiedy dana osoba zakłada swój portfel, przypisany do niego zostaje klucz publiczny – jest to nic innego jak dokument, który pozwoli zidentyfikować konkretnego właściciela Bitcoinów, przez co sieć jest w stanie zweryfikować liczbę monet, którą użytkownik może użyć. Jest jeszcze jeden kod prywatny, ma on za zadanie potwierdzać realizacje przelewów.

Kiedy mamy już portfel możemy się zabrać za jej kupienie i korzystanie. Jest tylko jeszcze jeden problem, a dokładniej…

Skąd brać Bitcoiny?

Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Jednak większość osób, które posługują się kryptowalutą po prostu najzwyczajniej w świecie ją kupuje. Kupić możemy przez specjalne kantory przeznaczone do sprzedawania Bitcoinów. Cały czas rośnie liczba kantorów online, które mają w swojej ofercie np. Bitcoiny, te można kupić za euro, dolary czy złotówki. Oczywiście istnieje też jeden minus tego rozwiązania – mianowicie jest wtedy najwyższy koszt zakupu, poprzez doliczanie prowizji przez kantory. Natomiast wielkim plusem jest wygoda i bezpieczeństwo, podczas takiej transakcji nikt nas nie może oszukać.

Kolejnym sposobem na pozyskanie Bitcoinów jest bezpośrednie kupienie ich od właścicieli. Spora część osób która tak robi, po prostu wchodzi na forum dyskusyjne z tym związane – jednym z nich jest forum.bitcoin.pl – na takim forum szukamy działu z ogłoszeniami, a tam wybieramy interesującą nas ofertę. Jednak w takim przypadku istnieje wysokie ryzyko, że trafimy na oszusta. Możemy też trafić tam na naprawdę opłacalne okazję i co najważniejsze – negocjować stawki.

Następny sposób to najprostsze kupowanie Bitcoinów na giełdach. Jedna z najpopularniejszych takich giełd w Polsce i nie tylko to BitBay.net. Wystarczy się tam zarejestrowac, następnie podać swoje dane osobowe, doładować swoje konto dowolną kwotą, a kiedy kwota się zaksięguje możemy zacząć swobodnie grać na giełdzie. Osoby które są zainteresowane daną ofertą podają swoją maksymalną kwotę, jaką są w stanie zaoferować za jednostkę Bitcoina, następnie czekają na oferty właścicieli danej kryptowaluty. Oczywiście, nie trzeba kupować całego Bitcoina, można kupić 0,5 Bitcoina, a zapłacimy wtedy połowę jego wartości.

Istnieje jeszcze jedna opcja. Jednak jest ona przeznaczona tylko dla małej grupy osób, ze względu na poziom zaawansowania. Chodzi tutaj o…

Kopanie Bitcoinów

Przez większość ludzi osoby które zajmują się kopaniem Bitcoinów, nazywane są górnikami. Niestety, nie każdy z nas może od tak zostać górnikiem z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że musimy posiadać bardzo dobry, wydajny i specjalistyczny sprzęt komputerowy, który musi być kilkukrotnie lepszy niż najlepsze zestawy dla graczy, a jak można się domyślić taki komputer nie będzie tani.

Mimo to, na tę chwilę jest to nieopłacalny interes dla zwykłych ludzi, ze względu na to, że koszt prądu który będzie potrzebny do wydobycia tej kryptowaluty, znacznie przewyższa wartość wirtualnych monet.

A czy wy korzystacie z Bitcoinów? Kupujecie je? Czy może pierwszy raz słyszycie o kryptowalucie? Według was Bitcoin stanie się kiedyś normalną jednostką płatniczą? Zapraszam do komentowania artykułu!