Czym jest budżet zerowy?

Budżet zerowy to nic innego, jak metoda budżetowa, w której dochód minus wydatki wynosi zero. W budżecie zerowym zaczynasz od zera, aby Twoje wydatki pokrywały się z Twoimi dochodami w danym okresie.
Innymi słowy, jeśli zarabiasz 3 000zł miesięcznie, chcesz aby każda wydana, zaoszczędzona lub zainwestowana złotówka łącznie dała 3 000zł. W ten sposób wiesz dokąd zmierza każda Twoja złotówka. Nie wiedząc, gdzie idą pieniążki, tracisz ich znacznie więcej. Pewnego dnia patrzysz na konto i stwierdzasz, że nie masz pieniędzy i nie masz pojęcia, gdzie się podziały.

Jak utworzyć budżet zerowy.

1. Zapisz swój miesięczny dochód.

Możesz to zrobić w klasyczny sposób, korzystając z kartki papieru lub możesz skorzystać z naszej bezpłatnej aplikacji do budżetowania, EveryDollar. Twoje dochody powinny obejmować wypłaty, dochody dodatkowe, typu dodatkowa praca, alimenty, dodatki socjalne i tak dalej. Jeśli są to pieniądze i przychodzą na Twoje konto bankowe, zapisz je i dodaj.

2. Zapisz swoje miesięczne wydatki.

Przed rozpoczęciem miesiąca zapisz każdy wydatek. Rzeczy takie jak czynsz, jedzenie, telefony i wszystko co jest Ci potrzebne również powinny zostać dodane do listy. Pamiętaj, żeby zacząć budżet od początku, jedzenie, odzież, schronienie, potrzebne Ci rzeczy i transport są najważniejsze. Po uwzględnieniu tych, niezbędnych elementów kontynuuj wypisywanie miesięcznych wydatków. Twoje potrzeby mogą się różnić z miesiąca na miesiąc, dlatego też co miesiąc rób nowy plan wydatków. Pieniądze jakich będziemy potrzebowali na przykład w ramach prezentów mogą być większe w grudniu, a niższe na przykład w kwietniu. Skoncentruj się więc na jednym miesiącu naraz.

3. Zapisz swoje pozostałe wydatki.

Przemyśl cały rok kalendarzowy – jakie wydatki poniesiesz? Wiesz, że Święta Bożego Narodzenia są co roku w grudniu, więc nie ma powodu, aby zachowywać się tak, jakby było to coś nowego. Śmiało planuj specjalne okazje, które mają miejsce w danym roku. Każdego roku. Urodziny, rocznice i święta to daty, które nie powinny zaskakiwać, ani Ciebie, ani Twojego budżetu.
Następnie pomyśl o wszelkich nieregularnych wydatkach, które mogą się pojawić. Zaplanuj również i te! Rzeczy takie jak opłaty, na przykład za ubezpieczenie samochodu, podatki od nieruchomości, a nawet składki ubezpieczeniowe również mogą pojawić się w Twoich zapiskach. Jeśli odłożysz na nie nieco pieniędzy co miesiąc, nie poczujesz tak napiętego budżetu, gdy przyjdzie je opłacić wszystkie jednocześnie.

4.Odejmij swoje wydatki od dochodów do zera.

W idealnej sytuacji liczba ta powinna wynosić zero, ale możemy na to potrzebować nieco praktyki. Nie bądźcie zszokowani lub zaniepokojeni, jeśli liczby się wzajemnie nie zgadzają. Oznacza to tylko, że musicie coś zrobić, aby podnieść jedną z liczb lub aby zmniejszyć drugą. Lub obie. Cokolwiek jednak nie robicie, starajcie się nie wydawać niczego, co nie jest brane pod uwagę. Jeśli przeznaczysz 100zł na jedzenie poza domem i już masz 95zł, kupuj najtańsze pozycje z menu. Nie łam swojego planu!
Jeśli zaś wydajesz więcej niż zarabiasz, musisz dokonać pewnych cięć, aby Twoje dochody i wydatki były równe. Aby zmniejszyć wydatki, spróbuj kupować na wyprzedażach, korzystać z kuponów i specjalnych rabatów. Rób kawę samemu, zamiast ją kupować. Jeździj do pracy autobusem, a nie taksówkami. Jeśli chcesz wygenerować większy przychód zacznij od dodatkowej pracy lub po prostu sprzedaj kilka rzeczy.
Ważną kwestią w zerowym budżecie jest fakt, iż każda złotówka musi zostać do czegoś przypisana. Oznacza to, że musisz pozostawić zero złotych. Jeśli wypełnisz wszystkie wydatki w swoim budżecie i zostanie Ci na przykład 100zł (na przykład nie masz na co wydać 100zł), to oznacza, że nie skończyłeś budżetu. Musisz więc przypisać do tego pozostałe 100zł. Na cokolwiek się zdecydujesz, zależy to od Ciebie. Jeśli jednak nie przypiszesz tej sumy do żadnego wydatku, prawdopodobnie zostanie ona wydana niedbale, a skończysz drapiąc się w głowę i zastanawiając się gdzie podziały się ponadprogramowe pieniądze.

Czy możesz ułożyć zerowy budżet z nieregularnym dochodem?

Jeśli masz nieregularny dochód – spokojnie. Nadal możesz stworzyć swój plan budżetowania zerowego! Równie łatwo jest stworzyć plan oparty o dochód nieregularny, jak i w przypadku regularnego dochodu. Kiedy budżetujesz, opierasz swój dochód na najniższym pod względem zarobków miesiącu z poprzedniego roku. Następnie wymień wszystkie wydatki, według ich konieczności. Upewnij się, że najpierw pokryjesz to co najważniejsze, czyli jedzenie, odzież, schronienie oraz transport.
Kiedy zaś otrzymasz pieniądze, rozdziel tę kwotę na pozycje w budżecie. Jeśli Twoja wypłata nie obejmuje wszystkiego co wymienione jest w budżecie, nie martw się. Zakryj to co możesz, jeśli uzyskasz dodatkowe pieniądze w danym miesiącu, przeznacz je na to, na co Ci nie wystarczyła kwota podstawowa.

Dlaczego budżet zerowy jest tak ważny?

Posiadanie budżetu (szczegółowego planu wydatków) jest najszybszym sposobem, aby Twoje cele finansowe stały się rzeczywistością! Próbujesz wyjść z długów? Potrzebujesz budżetu. Oszczędzasz na emeryturę? Potrzebujesz budżetu. Jesteś już milionerem? Zgadnij co teraz. Nadal potrzebujesz budżetu.
Pamiętaj, że to właśnie Ty jesteś szefem własnego budżetu. Możesz powiedzieć dokładnie każdej złotówce na co będzie wydana co miesiąc. I nie myśl o tym, jako o ograniczeniu. Posiadanie budżetu daje Ci wolność w wydawaniu pieniędzy.