Życie może być gorączkowe. Jednak właśnie dlatego powinieneś potraktować to jak powód, do uproszczenia swojego życia.

Czuwanie nad każdym aspektem życia może stać się trudne przy planowaniu przejścia na emeryturę, płaceniu rachunków, osiągnięciu swoich marzeń itp. Czy zatem nie byłoby miło trochę uprościć wszystkie te sprawy?

Mamy już 2018 rok. Teraz jest najlepszy czas, aby zacząć myśleć o tym, jak uprościć swoje życie w przyszłości. Nowy Rok to zawsze dobry moment na osiągnięcie celów, a rok 2018 będzie właśnie tym, w którym skupisz się na uproszczeniu życia. Z tego artykułu z pewnością wiele się nauczysz i będziesz w stanie zastosować tę wiedzę i przez wiele lat.

Prostsze życie może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy, będziesz mieć lepszą kontrolę nad każdym dniem, a jednocześnie będziesz cieszyć się nim jeszcze bardziej.

Proste życie jest inne dla każdego, ale generalnie oznacza pozbycie się nieładu i zamieszania w życiu, dzięki czemu możesz mieć więcej czasu na rzeczy, które kochasz i sprawiają ci przyjemność.
Nie musisz robić wszystkiego z poniższej listy, wystarczy, że zaczniesz myśleć o tym, co kochasz w życiu oraz będziesz starać się pozbyć rzeczy, których nie lubisz, i tych, które nie są dla ciebie ważne.

Oto moje wskazówki, jak sprawić, aby życie było prostsze.

1. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne.

Tworząc listę priorytetów i ważnych dla ciebie rzeczy w życiu, możesz znacznie je uprościć, eliminując rzeczy wprowadzające zamieszanie i nieład, który Cię ogranicza.
Dzieje się tak dlatego, że wiesz dokładnie i zobaczysz, co jest dla Ciebie ważne. Będziesz w stanie lepiej rozróżniać rzeczy istotne od tych błahych.

2. Musisz zwolnić, aby życie stało się prostsze.

Jestem osobą, która biegła nieustannie przez życie i nie stawała nawet na moment, aby móc naprawdę czerpać radość z każdego dnia.
Jeśli przestaniesz się spieszyć, będziesz robić rzeczy poprawnie, zaczniesz cieszyć się życiem i każdą upływającą chwilą.

3. Zautomatyzuj swoje płatności.

Możesz zautomatyzować wiele aspektów swojego życia. Chociażby jesteś w stanie automatycznie płacić rachunki lub nawet sprawić miesięczne płatności były odciągane za sprawą karty kredytowej.
Mimo że sprawdzam wszystkie transakcje i wydatki, wciąż automatyzują prawie wszystkie moje płatności, więc nigdy nie muszę się martwić, że coś nie zostało zapłacone. Większość moich wydatków jest identyczna każdego miesiąca, więc zazwyczaj mogę sprawdzić płatność, aby stwierdzić czy wszystko jest poprawnie.

4. Zorganizuj swoje życie.

Bycie niezorganizowanym może marnować znaczną część swojego czasu i prowadzi do spóźnionych opłat, stresu, utraconych przedmiotów i innych niekorzystnych sytuacji.
Oto kilka zaskakujących statystyk, które znalazłem w pewnym artykule na temat niezorganizowania:

  • przeciętna osoba spędza 12 dni w roku szukając rzeczy, które gdzieś się zapodziały.
  • codziennie pracownik biurowy spędza około 1,5 godziny szukając rzeczy w miejscu pracy.
  • w ostatnim badaniu 55% konsumentów stwierdziło, że zaoszczędzą oni od 16 do 60 minut dziennie, jeśli będą zorganizowani.
  • 23% osób płaci rachunki za późno i warunkuje to jedynie fakt, że nie mają uporządkowanych terminów płatności.

5. Umieszczaj przypomnienia w kalendarzu, aby nie zapomnieć o niczym.

Jeśli pojawi się coś, co wiem, że zapewne szybko zapomnę to wtedy stworzę przypomnienie. Ułatwia mi to zarządzanie moim życiem, ponieważ nie muszę martwić się, że zapomnę o ważnych rzeczach. np. opłaceniu rachunku itp.
Zazwyczaj tworzę przypomnienia dla takich rzeczy jak:

  • zadania biznesowe i listy działań
  • terminy płacenia podatków
  • okres ubezpieczenia auta
  • płacenie rachunków okresowych np. opłata za prąd

6. Pozbądź się długów, aby uprościć swoje życie.

Niezależnie od tego, czy masz zadłużenie wynikające z zaciągniętej pożyczki studenckiej, nieuregulowanych płatności na karcie kredytowej, spłaty samochodowego, czy czegokolwiek innego, to spłacenie każdej z tych rzeczy pomoże ci łatwiej zarządzać finansami, ponieważ nie będziesz podejmować żadnych pochopnych decyzji.
W wielu przypadkach dług lub pożyczki wywołują ogromny stres, a przez pozbycie się go można żyć o wiele prościej.

7. Poświęcaj mniej czasu na media społecznościowe.

Przeciętna osoba co tydzień spędza wiele godzin w mediach społecznościowych. Wśród serwisów takich jak Pinterest, Facebook, Twitter, Instagram lub Snapchat można dość łatwo zmarnować cały dzień
Jeśli zauważysz, że spędzasz zbyt wiele czasu w mediach społecznościowych i ma to negatywny wpływ na Ciebie, możesz zamknąć konta w mediach społecznościowych, które pochłaniają duże ilości twojego czasu. Dobrym rozwiązaniem będzie także ustalenie sobie godzin, w których nie możesz korzystać z wszelkich serwisów tego typu.

8. Zdecyduj się na opłaty roczne lub półroczne.

Zamiast płacić za rachunki, takie jak ubezpieczenie domu lub samochodu co miesiąc, warto przyjrzeć się płaceniu ich co sześć miesięcy lub raz w roku. Prawdopodobnie będziesz kwalifikować się do zniżki, jeśli tak zrobisz.
Jeśli przestawisz się z miesięcznych płatności, to sprawisz, że swoje płatności zmniejszysz o połowę.

9.Uporządkuj i zmniejsz poziom swojego życia.

Uporządkowanie swojego życia może prowadzić do wielu korzyści, takich jak:
Oszczędność pieniędzy – W niektórych przypadkach większy dom może kosztować więcej ze względu na wyższe rachunki za media, więcej kupowanych rzeczy, wyższe ubezpieczenie, więcej konserwacji i koniecznych napraw, wyższą cenę zakupu itp.
Mniej bałaganu – Im większy jest twój dom, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz miał puste pokoje, w których chcesz gromadzić rzeczy. Teraz, kiedy mieszkamy w mniejszej posiadłości, jesteśmy znacznie bardziej świadomi tego, co kupujemy. Myślimy o każdym zakupie pod względem wielkości i miejsca, w którym możemy go przechowywać.
Mniej napraw i konserwacji – Jeśli mamy dla przykładu dwa domy na tym samym osiedlu. Obydwa zostały wybudowane w tym samym roku ,ale jeden jest większy, to właśnie on przyniesie więcej problemów. Czeka go więcej napraw i koniecznych zabiegów konserwacyjnych.
Mniej sprzątania –  Większy dom zabierze o wiele więcej czasu na sprzątanie niż mniejszy.

10. Oglądaj mniej telewizji.

Uwielbiam ciekawe programy telewizyjne, ale muszę powiedzieć, że oglądam za dużo telewizji. Przeciętny człowiek ogląda telewizję ponad 35 godzin tygodniowo!
Czy możesz sobie wyobrazić, co możesz zrobić, odzyskując tylko połowę tych godzin w każdym tygodniu?
Oglądając mniej telewizji, będziesz mógł łatwo zmienić swoje życie.

11. Pozbądź się telewizji kablowej.

Może przestaniemy płacić za telewizję kablową ?
Średni miesięczny rachunek za telewizję kablową wynosi ponad 100 zł. Mówi się, że do roku 2020 średni rachunek za kabel wyniesie około 150 zł miesięcznie.
Nie płacimy za jakąkolwiek formę telewizji (nawet Netflix!) . Nadal będziemy mogli żyć zwyczajnie.

12. Ogranicz swoje kolekcje ubrań.

Przeciętny, odnoszący sukcesy człowiek ma bardzo ograniczony zestaw ubrań, w ten sposób ma więcej czasu na skupienie się na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie.
Wyszukując ubrania, które już pasują do siebie, a w dodatku posiadające małą szafę, będziesz mieć więcej czasu na skupienie się na ciekawszych i ważniejszych czynnościach.

13. Nie marnuj czasu na bycie pesymistą.

Tracisz swój czas, gdy jesteś negatywnie nastawiony do świata. Tak, to naprawdę takie proste, ale tego nie widzimy.
Zamiast przejmować się negatywnymi rzeczami, takimi jak żal lub plotkowanie, możesz być bardziej produktywny, wykorzystując ten czas na rzeczy, które mają znaczenie.
Będąc bardziej pozytywnym, będziesz mógł uprościć swoje życie, a każdy dzień będzie lepszy.

14. Bądź bardziej pewny siebie.

Wierzę, że zdobycie pewności siebie może pomóc wam w wielu aspektach. Twoja pewność pozwoli ci poprawić swoje życie, a nie tylko rozpamiętywać rzeczy, które Cię przerażają.
Pewność siebie może doprowadzić cię do uzyskania pożądanej pracy, zarobienia większych pieniędzy, spełnienia marzeń, wystąpienia publicznego, poznania nowych ludzi, nawiązywania kontaktów, zarządzania firmą lub pracownikami, podróżowania po świecie.. Zdobycie pewności to tylko korzyści.

15. Znajdź bezpłatne formy rozrywki.

Ktoś ostatnio powiedział mi, jak drogie są jego rozrywki. Opowiadali mi o swoich długach i o wszystkim, co się z tym wiąże i powiedzieli, że ich miesięczny „rozrywkowy” budżet wynosił około 600 zł
Co takiego ?! 600 zł? Na miesiąc?!
Jeśli próbujesz pozbyć się długu lub wyjść na prostą, nie mogę wymyślić żadnego powodu, dla którego powinieneś wydawać 600 zł miesięcznie za dobrą zabawę.

16. Zacznij mówić NIE częściej.

Jeśli odpowiadasz „tak” na wszystko, ale jesteś gotowy odmawiać, możesz zacząć mówić „nie”.
Powiedzenie „nie” może zapewnić ci mieć więcej czasu na skupienie się na tym, czego naprawdę chcesz, a to może polepszyć twoje życie.

17. Pomyśl, zanim zaczniesz wykonywać wiele rzeczy jednocześnie.

Niektóre osoby mogą wykonywać wiele zadań z powodzeniem, ale zabiera im to wiele czasu, aby ponownie skoncentrować się na nowym zadaniu, wiele osób już nie może tego zrobić. Tak więc, jeśli ciągle przełączasz się między obowiązkami, będziesz musiał poświęcić więcej czasu za każdym razem, gdy przejdziesz z jednego zadania do drugiego.
Pomyśl o swoich mocnych i słabych stronach, aby zrozumieć, czy wielozadaniowość rzeczywiście pomaga zaoszczędzić czas. W przeważającej części pojedyncza praca pozwoli ci uprościć każdy dzień i przyniesie lepsze efekty.

18. Usiądź w spokoju i spraw, aby każdy dzień był prostszy.

Kiedy po raz ostatni po prostu usiadłeś w całkowitej ciszy? Dla przeciętnego człowieka jest to prawdopodobnie zjawisko bardzo rzadkie.
Siedzenie w ciszy może pomóc ci zastanowić się nad swoim życiem i tym, co dzieje się w otaczającym Cię świecie. Może także pomóc Ci się zrelaksować, odstresować i oczyścić umysł.

 

Czy chcesz nauczyć się jak upraszczać swoje życie? Co jeszcze chciałbyś dodać do tej listy?